Եվրադատարանը չի քննի 2014-ին գերեվարված և խոշտանգված Տավուշի բնակիչներ Մամիկոն Խոջոյանի և Կարեն Պետրոսյանի գործերով 2021-ին կայացրած վճռի դեմ Հայաստանի և Ադրբեջանի գանգատները, հայտնում է 1lurer.am-ը:
ՄԻԵԴ-ը բողոքը վարույթ չի ընդունել: Այդ գործերով վճիռները արդեն ենթակա են կատարման: ՄԻԵԴ-ը պարտավորեցրել էր Ադրբեջանին փոխհատուցել 40-հազարական եվրո, նաև իրականացնել նախաքննություն՝ գործընթացում տուժողների իրավահաջորդների ներգրավվամբ:
Վճռով պետք է բացահայտվեն մեղավորները ու պատասխանատվության ենթարկվեն: Նոյեմբերի 4-ին դատարանը վճիռ էր կայացրել ընդդեմ Ադրբեջանի, բավարարել հայկական կողմի բողոքը՝ ճանաչելով Խոջոյանի և Պետրոսյանի՝ կյանքի, խոշտանգումներից զերծ մնալու, անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունքի խախտումները: Հայկական կողմը գանգատ էր ներկայացրել Մեծ պալատ՝ վիճարկելու խտրականությունից զերծ լինելու իրավունքի խախտման փաստը:
77-ամյա Մամիկոն Խոջոյանը գերեվարվել էր, այնուհետև վերադարձվել, կարճ ժամանակ անց մահացել էր: Նա ենթարկվել էր բռնության, նրան ներարկել էին հոգեմետ դեղեր, դիզվառելիք:
Գերությունից մեկ օր անց Բաքուն հայտարարել էր, թե իբր Կարեն Պետրոսյանը մահացել է սրտի անբավարարությունից:

Большая палата ЕСПЧ не станет рассматривать жалобы Армении и Азербайджана на решение от 2021 года по делам замученных в азербайджанском плену в 2014 году жителей Тавуша Мамикона Ходжояна и Карена Петросяна, сообщает 1lurer. Am.
Жалобы не приняты в производство. Решения по этим делам подлежат исполнению. Ранее ЕСПЧ обязал Азербайджан возместить родственникам погибших по 40 тысяч евро, а также провести предварительное следствие с привлечением правопреемников потерпевших.
По решению, должны быть выявлены виновные и привлечены к ответственности. 4 ноября суд вынес решение против Азербайджана, удовлетворив жалобу армянской стороны, признав нарушения права Ходжояна и Петросяна на жизнь, на свободу от пыток, на личную свободу и неприкосновенность. Армянская сторона подала жалобу в Большую палату для оспаривания факта нарушения права на свободу от дискриминации.
Напомним, что 77-летний Мамикон Ходжоян скончался через несколько дней после возвращения из плена. В плену он подвергся насилию и опытам.
Карен Петросян скончался в азербайджанской тюрьме. Версия азербайджанских властей – парень умер от сердечной недостаточности. Однако факты говорят о насильственной смерти.