Եվրադատարանը չի քննի 2014-ին գերեվարված և խոշտանգված Տավուշի բնակիչներ Մամիկոն Խոջոյանի և Կարեն Պետրոսյանի գործերով 2021-ին կայացրած վճռի դեմ Հայաստանի և Ադրբեջանի գանգատները, հայտնում է 1lurer.am-ը:
ՄԻԵԴ-ը բողոքը վարույթ չի ընդունել: Այդ գործերով վճիռները արդեն ենթակա են կատարման: ՄԻԵԴ-ը պարտավորեցրել էր Ադրբեջանին փոխհատուցել 40-հազարական եվրո, նաև իրականացնել նախաքննություն՝ գործընթացում տուժողների իրավահաջորդների ներգրավվամբ:
Վճռով պետք է բացահայտվեն մեղավորները ու պատասխանատվության ենթարկվեն: Նոյեմբերի 4-ին դատարանը վճիռ էր կայացրել ընդդեմ Ադրբեջանի, բավարարել հայկական կողմի բողոքը՝ ճանաչելով Խոջոյանի և Պետրոսյանի՝ կյանքի, խոշտանգումներից զերծ մնալու, անձնական ազատության և անձեռնմխելիության իրավունքի խախտումները: Հայկական կողմը գանգատ էր ներկայացրել Մեծ պալատ՝ վիճարկելու խտրականությունից զերծ լինելու իրավունքի խախտման փաստը:
77-ամյա Մամիկոն Խոջոյանը գերեվարվել էր, այնուհետև վերադարձվել, կարճ ժամանակ անց մահացել էր: Նա ենթարկվել էր բռնության, նրան ներարկել էին հոգեմետ դեղեր, դիզվառելիք:
Գերությունից մեկ օր անց Բաքուն հայտարարել էր, թե իբր Կարեն Պետրոսյանը մահացել է սրտի անբավարարությունից:

The Grand Chamber of the ECHR will not consider the complaints of Armenia and Azerbaijan against the decision of 2021 on the cases of Tavush residents Mamikon Khojoyan and Karen Petrosyan tortured in Azerbaijani captivity in 2014, 1lurer reported.
The complaints have not been admitted to proceedings. Judgments in these cases are to be executed. Earlier the ECHR obliged Azerbaijan to reimburse 40 thousand euros to each of the relatives of the victims, as well as to conduct a preliminary investigation involving the legal successors of the victims.
According to the ruling, the perpetrators must be identified and brought to justice. On 4 November, the court ruled against Azerbaijan, satisfying the Armenian side's complaint, finding violations of Khojoyan and Petrosyan's right to life, to freedom from torture. The Armenian side filed a complaint to the Grand Chamber to challenge the violation of the right to freedom from discrimination.
77-year-old Mamikon Khojoyan died a few days after his return from captivity. In captivity, he was subjected to violence.
Karen Petrosyan died in an Azerbaijani prison. The Azerbaijani authorities' version is that he died of heart failure. However, the facts speak of violent death.