Ուկրաինայում կենսաբանական ծրագրերի խաղաղ կիրառման մասին խոսք չի եղել, դրանց աջակցել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը, ամերիկացի մասնագետներն Ուկրաինայում պարբերաբար հրահանգներ են արձակել կենսածրագրերի վերաբերյալ համապատասխան մշակումներ կատարելու համար։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
«Մենք գտել ենք ձեր (ԱՄՆ-ի) մշակումները, ձեր կենսաբանական նյութերը, որոնք մշակվել են առաջին հերթին ռազմական նպատակներով»,- ասել է Զախարովան։
Նրա խոսքով՝ ամերիկացի մասնագետները պարբերաբար ցուցումներ են տվել ուկրաինական կողմին, թե ինչպես եւ ինչ նպատակով իրականացնել համապատասխան մշակումներ։

Ни о каком мирном использовании биологических программ в Украине не было речи, их поддерживало Минобороны США, специалисты США регулярно давали указания на Украине, как вести соответствующие разработки по биопрограммам, заявила в среду официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, передает РИА Новости.
«Мы за вас нашли ваши (США) разработки, ваши биологические материалы, которые разрабатывались в первую очередь с военными целями, оказывается, в Украине», - сказала Захарова в ходе брифинга.
По ее словам, американские специалисты регулярно давали указания украинской стороне, как и с какой целью вести соответствующие наработки по биопрограммам.