Եվրամիությունը չի կարող ամբողջությամբ հրաժարվել ռուսական նավթից ու գազից, զգուշացրել է Նիդեռլանդների վարչապետ Մարկ Ռյուտեն, հայտնում է CNN-ը։
«Մենք պետք է քննարկենք մեր խոցելիությունը՝ ռուսական նավթից եւ ռուսական գազից մեր կախվածության առումով: Ես կոչ չեմ անի այսօր դադարեցնել մեր նավթի եւ գազի մատակարարումները Ռուսաստանից»,- Փարիզում իր ֆրանսիացի գործընկերոջ հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում ասել է Ռյուտեն։
Նա նշել է, որ ԵՄ-ին Ռուսաստանից մատակարարումներն անհրաժեշտ են՝ դա անվանելով «տհաճ ճշմարտություն»։
Ավելի վաղ ԵՄ-ն հայտարարել էր այս տարի ռուսական գազի ներկրումը երկու երրորդով կրճատելու եւ «մինչեւ 2030-ը» ռուսական նավթի ու գազի ընդհանուր պահանջարկը վերացնելու պլանների մասին:

The European Union cannot completely abandon Russian oil and gas, Dutch Prime Minister Mark Rutte has warned, CNN reports.
"We have to discuss our vulnerabilities in terms of our dependency on Russian oil and Russian gas. I would not plead for cutting off our supply of oil and gas from Russia today, it's not possible because we need the supply and that is the uncomfortable truth", Rutte said during a joint press conference with French President Emmanuel Macron in Paris.
He noted that the EU needed supplies from Russia, calling it an unpleasant truth.
The EU previously announced plans to cut Russian gas imports by two-thirds this year and eliminate overall demand for Russian oil and gas well before 2030.