Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ իր իսրայելցի գործընկերոջ այցը շրջադարձային կլինի երկու երկրների լարված հարաբերություններում, հայտնում է Reuters-ը։
«Ես կարծում եմ, որ այս պատմական այցը նոր շրջադարձային պահ կլինի թուրք-իսրայելական հարաբերություններում։ Մեր ընդհանուր նպատակը փոխադարձ շահերի վրա հիմնված քաղաքական երկխոսությունը վերակենդանացնելն է»,- ասել է Էրդողանը Անկարայում Իսրայելի նախագահ Իսահակ Հերցոգի հետ հանդիպման արդյունքներով կայացած մամուլի ասուլիսում։ «Կարծում եմ՝ սա էներգետիկայի թեմայով ավելի վաղ սկսված համագործակցությունը վերսկսելու հնարավորություն է»,- հավելել է նա՝ նկատի ունենալով Միջերկրական եւ Սեւ ծովերում թուրքական հորատման եւ սեյսմիկ նավերի գործունեությունը։
Ավելի վաղ Էրդողանը հայտարարել էր, որ երկու երկրները կարող են համագործակցել իսրայելական բնական գազը Եվրոպա մատակարարելու հարցում:
Միջերկրական ծովից գազի մատակարարումները կարող են նվազեցնել Եվրոպայի կախվածությունը ռուսական գազից՝ ուկրաինական ճգնաժամի եւ մայրցամաքի կախվածությունը Մոսկվայից նվազեցնելու եվրոպական առաջնորդների կոչերի ֆոնին: Միջերկրական ծովի արեւելյան հատվածից դեպի Եվրոպա ստորջրյա խողովակաշար կառուցելու ծրագրերը դադարել են այն բանից հետո, երբ հունվարին Միացյալ Նահանգները մտահոգություն հայտնեց դրա վերաբերյալ։
Հերցոգն ասել է, թե երկու երկրները պետք է խոստովանեն, որ ամեն ինչում համաձայն չեն լինի։ «Սակայն մենք կձգտենք լուծել մեր տարաձայնությունները փոխադարձ հարգանքի եւ բարի կամքի պայմաններում, համապատասխան մեխանիզմների եւ ինստիտուտների միջոցով, որոնք մենք կզարգացնենք միասին, եւ ընդհանուր ապագայի մեր համատեղ տեսլականով»,- ասել է նա: «Դու եւ ես, քո եւ իմ ժողովուրդը, մենք բոլորս Աբրահամի՝ Աստծուն հավատացողների հոր զավակներն ենք»,- հավելել է նա:
Թուրքիայի եւ Իսրայելի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունները կտրուկ վատթարացել էին 2018թ, երբ նրանք արտաքսեցին դեսպաններին Գազայի սահմանին ցույցերից հետո, որոնց ընթացքում 60 պաղեստինցի սպանվեց:
Միջադեպը ընդհատեց տարիների աստիճանական հաշտեցումը այն վիճաբանությունից հետո, որն առաջացել էր 2010թ․ Իսրայելի կողմից Գազա մեկնող նավի վրա իսրայելական հարձակման հետեւանքով, այդ ժամանակ ինը թուրք պաղեստինամետ ակտիվիստներ էին սպանվել:
Չորեքշաբթի օրը տասնյակ թուրքեր բողոքի ցույց են անցկացրել Հերցոգի այցի դեմ՝ կոչ անելով Անկարային ուղղել «սխալը»:
Ցույցի ժամանակ մարդիկ շարվել են «Մեզ մեր երկրում մարդասպան պետք չէ» կարգախոսով պաստառի հետեւում։ «Մավի Մարմարան մեր հպարտությունն է»,- վանկարկել են նրանք։
Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ թշնամանքի տարիների ընթացքում Թուրքիան եւ Իսրայելը 2021թ․ պահպանել են 6,7 մլրդ դոլարի ապրանքաշրջանառությունը՝ 2019-2020թթ․ 5 մլրդ դոլարի համեմատ։ Էրդողանը հույս է հայտնել, որ այս տարի առեւտրի ծավալը կհասնի 10 մլրդ դոլարի:

Turkish President Tayyip Erdogan said the visit of his Israeli counterpart will be a turning point in the countries' tense relations, Reuters reported.
"I believe this historic visit will be a new turning point in Turkey-Israel relations. Our mutual goal is to revive the political dialogue" on the basis of mutual interests, Erdogan told a news conference at the presidential palace.
"I think this is an opportunity to revive the cooperation on the topic of energy that began before," he added, referring to the activities of Turkey's drilling and seismic ships in the Mediterranean and Black Sea.
Earlier, Erdogan said the two countries could work together to supply Israeli natural gas to Europe.
Gas supplies from the Mediterranean could weaken Europe's dependence on Russian gas amid the Ukraine crisis and subsequent calls by European leaders to reduce the continent's dependence on Moscow. Plans for an underwater pipeline from the eastern Mediterranean to Europe, excluding Turkey, have stalled after the United States raised concerns in January.
Herzog said the two countries had to admit they would not agree on everything. "But we shall aspire to solve our disagreements with mutual respect and goodwill, by means of the proper mechanisms and institutions, which we shall develop together, and with our sights together on a common future," he said.
Diplomatic relations between Turkey and Israel deteriorated sharply in 2018 when they expelled ambassadors following protests on the Gaza border in which 60 Palestinians were killed.
The incident interrupted years of gradual reconciliation after a quarrel over a 2010 Israeli raid on a Gaza-bound ship that killed nine Turkish pro-Palestinian activists.
Dozens of Turks protested against Herzog's visit on Wednesday, calling on Ankara to correct a "mistake".
People lined up behind a banner emblazoned with the slogan: "We don't want a killer in our country" at the protest, organized by a group set up to support victims of the raid.
According to official figures, Turkey and Israel have maintained a trade turnover of $6.7 billion in 2021, up from $5 billion in 2019 and 2020, over the years of hostility. Erdogan said he hoped trade would reach $10 billion this year