ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը քվեարկել է Ուկրաինային շտապ 13,6 մլրդ դոլար տրամադրելու, ինչպես նաեւ մինչեւ սեպտեմբերի 30-ը ԱՄՆ-ի պետական ծրագրերի աշխատանքի աջակցության համար 1,5 տրլն դոլար հատկացնելու եւ կառավարության փակումը թույլ չտալու օգտին, տեղեկացրել է Reuters-ը։
Ներկայացուցիչների պալատը հավանություն է տվել լայնածավալ հատկացումներին երկկուսակցական քվեարկությամբ՝ օրենքն ուղարկելով Սենատ, որը պետք է միջոցներ ձեռնարկի մինչեւ ուրբաթ կեսգիշեր, երբ լրանում է ԱՄՆ-ի գոյություն ունեցող պետական միջոցների գործողության ժամկետը։
Օգնությունն Ուկրաինային նախատեսված է նրա զինված ուժերին աջակցելու եւ քաղաքացիներին մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու համար։
Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին նշել է, որ 13,6 մլրդ դոլարը, հավանաբար, օգնության ցուցաբերման ավելի լայն ջանքերի ընդամենը մի մասն է։
«Մենք բոլորս պետք է ավելին անենք, որպեսզի օգնենք Ուկրաինային վերականգնվել առաջիկա շաբաթներին կամ ամիսներին եւ երկարաժամկետ հեռանկարում»,- ասել է Փելոսին։

The U.S. House of Representatives on Wednesday voted to rush $13.6 billion in aid to Ukraine, along with $1.5 trillion to keep U.S. government programs operating through Sept. 30 and avoid agency shutdowns this weekend, Reuters reported.
The House approved the wide-ranging appropriations in bipartisan votes, sending the legislation to the Senate which aims to act by a midnight Friday deadline when existing U.S. government funds expire.
The aid for Ukraine is intended to help bolster its military, as it battles Russian forces, and provide humanitarian assistance to its citizens.
House Speaker Nancy Pelosi indicated that the $13.6 billion is likely to be just the tip of a much broader aid effort.
"All of us will have to do more to help Ukraine in coming weeks or months and over the long-term to help it rebuild,” Pelosi told reporters at her weekly news conference.