ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը քվեարկել է Ուկրաինային շտապ 13,6 մլրդ դոլար տրամադրելու, ինչպես նաեւ մինչեւ սեպտեմբերի 30-ը ԱՄՆ-ի պետական ծրագրերի աշխատանքի աջակցության համար 1,5 տրլն դոլար հատկացնելու եւ կառավարության փակումը թույլ չտալու օգտին, տեղեկացրել է Reuters-ը։
Ներկայացուցիչների պալատը հավանություն է տվել լայնածավալ հատկացումներին երկկուսակցական քվեարկությամբ՝ օրենքն ուղարկելով Սենատ, որը պետք է միջոցներ ձեռնարկի մինչեւ ուրբաթ կեսգիշեր, երբ լրանում է ԱՄՆ-ի գոյություն ունեցող պետական միջոցների գործողության ժամկետը։
Օգնությունն Ուկրաինային նախատեսված է նրա զինված ուժերին աջակցելու եւ քաղաքացիներին մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու համար։
Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին նշել է, որ 13,6 մլրդ դոլարը, հավանաբար, օգնության ցուցաբերման ավելի լայն ջանքերի ընդամենը մի մասն է։
«Մենք բոլորս պետք է ավելին անենք, որպեսզի օգնենք Ուկրաինային վերականգնվել առաջիկա շաբաթներին կամ ամիսներին եւ երկարաժամկետ հեռանկարում»,- ասել է Փելոսին։

Палата представителей США проголосовала за срочное выделение Украине помощи в размере 13,6 млрд долларов, а также 1,5 трлн долларов на поддержание работы государственных программ США до 30 сентября и недопущение закрытия правительства, передает Reuters.
Палата представителей одобрила широкомасштабные ассигнования двухпартийным голосованием, отправив закон в Сенат, который должен принять меры к крайнему сроку в полночь пятницы, когда истечет срок действия существующих государственных средств США.
Помощь Украине предназначена для поддержки ее вооруженных сил и оказания гуманитарной помощи гражданам.
Спикер палаты представителей Нэнси Пелоси указала, что 13,6 миллиарда долларов, вероятно, будут лишь верхушкой гораздо более широких усилий по оказанию помощи.
«Всем нам придется сделать больше, чтобы помочь Украине в ближайшие недели или месяцы и в долгосрочной перспективе восстановиться», - заявила Пелоси.