ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Թուրքիայում հանդիպել է Ուկրաինայի արտգործնախարար Դմիտրի Կուլեբայի հետ, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
Նախարարների հանդիպումն անցկացվում է Անթալիայում ընթացող դիվանագիտական ֆորումի շրջանակում։ Հանդիպմանը մասնակցում է նաեւ Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլյութ Չավուշօղլուն։
Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի արտգործնախարարների շփումը կայացել է Բելառուսում Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի պատվիրակությունների միջեւ բանակցությունների երեք փուլից հետո։
Մինչ այժմ Ռուսաստանին եւ Ուկրաինային հաջողվել է պայմանավորվել մի շարք քաղաքներից խաղաղ բնակչության համար մարդասիրական միջանցքների կազմակերպման, սննդի եւ դեղորայքի առաքման շուրջ՝ լռության ռեժիմի հայտարարմամբ, սակայն մարդասիրական միջանցքներն ամբողջությամբ չեն գործարկվել։

Russian Foreign Minister Sergei Lavrov is meeting with his Ukrainian counterpart Dmitry Kuleba in Turkey, RIA Novosti reports.
The ministerial meeting is taking place on the sidelines of a diplomatic forum in Antalya, Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu also takes part in the meeting.
The contact between the Foreign Ministers of Russia and Ukraine took place after three rounds of negotiations between the Russian and Ukrainian delegations in Belarus to find a way out of the conflict against the backdrop of Russia's military operation in Ukraine.
So far, Russia and Ukraine have managed to agree on the organization of humanitarian corridors for the civilian population from a number of cities, the delivery of food and medicine with the announcement of a regime of silence, however, the humanitarian corridors have not fully started working.