Վերջին օրերին արցախա-ադրբեջանական շփման գծում հակառակորդի ակտիվ ագրեսիվ պահվածքը դրսևորվել է ԱՀ Պաշտպանության բանակի՝ տարբեր բնակավայրերին կից տեղակայված դիրքերի հրաձգային զինատեսակներով գնդակոծություններով։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի ԱՀ Անվտանգության խորհուրդը:
Հայտարարությունում նաեւ ասվում է. «Այդօրինակ զինված սադրանքներին արդեն ավելացել է նաև ականանետերի կիրառումը։
Շեշտում ենք, որ հրադադարի խախտման թշնամական գործողությունների թիրախ է ընտրված խաղաղ բնակչությունը՝ նպատակ ունենալով առաջացնել խուճապ։
Սադրանքների հետագա զարգացումները կասեցնելու նպատակով Անվտանգության խորհրդի գրասենյակը համագործակցում է Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հետ։ Ձեռնարկվում են անհետաձգելի միջոցներ՝ հակառակորդին ստիպելու հավատարիմ մնալ կրակի դադարեցման պայմանավորվածություններին։
Միևնույն ժամանակ, ադրբեջանական տեղեկատվական հարթակներում տարածվող տեղեկությունները, որոնց համաձայն՝ Արցախից ՌԴ խաղաղապահ զորակազմն իր ուժերի մի մասը դուրս է բերում Ուկրաինա տեղափոխելու նպատակով, չի համապատասխանում իրականությանը: Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմը շարունակում է իրականացնել իր առաքելությունը՝ համաձայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների:
Հորդորում ենք բնակչությանը՝ զերծ մնալ խուճապային տրամադրություններից։ Իրավիճակը լիարժեք վերահսկվում է Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից»:

In recent days, the active aggressive behavior of the adversary on the Artsakh-Azerbaijani line of contact has been manifested by firing, with firearms, on the Artsakh Defense Army positions located adjacent to various settlements. The Artsakh (Nagorno-Karabakh) Security Council noted this in a statement it released Thursday. The statement continues as follows, in particular:
"The use of grenade launchers also has already been added to such armed provocations.
We emphasize that the civilian population has been chosen as the target of the inimical acts of ceasefire violation—aiming to cause panic.
In order to stop further developments of the provocations, the Security Council office cooperates with the Russian peacekeeping contingent stationed in Artsakh. Urgent measures are taken to compel the adversary to adhere to the ceasefire agreements.
At the same time, the information being disseminated on Azerbaijani information platforms, according to which the RF [(Russian Federation)] peacekeeping contingent is removing some of its forces from Artsakh to transfer to Ukraine, does not correspond to reality. The RF peacekeeping contingent stationed in Artsakh continues carrying out its mission in accordance with the provisions of the trilateral statement of November 9, 2020.
(…). The situation is being fully overseen by the authorities of the Artsakh Republic and the RF peacekeeping contingent."