Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ստորագրել է Ուկրաինայի Գերագույն Ռադայի կողմից ընդունված «Ուկրաինայում Ռուսաստանի Դաշնության եւ նրա շահառուների սեփականության իրավունքի օբյեկտների հարկադիր առգրավման հիմնական սկզբունքների մասին» օրենքը։
«Նշված օրենքը սահմանում է Ռուսաստանի Դաշնության, որպես Ուկրաինայի դեմ լայնամասշտաբ պատերազմ սանձազերծած պետության, սեփականության իրավունքի օբյեկտների հարկադիր առգրավման իրավական հիմքը՝ սոցիալական անհրաժեշտության հիման վրա (ներառյալ այն դեպքերը, երբ դա պահանջվում է ռազմական անհրաժեշտությամբ)։
Օրենքի համաձայն՝ Ուկրաինայում Ռուսաստանի Դաշնության եւ նրա շահառուների սեփականության իրավունքի օբյեկտների հարկադիր առգրավումն իրականացվում է առանց դրանց արժեքի որեւէ փոխհատուցման՝ հաշվի առնելով լայնածավալ ագրեսիվ պատերազմը, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը սանձազերծել է եւ վարում է Ուկրաինայի եւ ուկրաինացի ժողովրդի դեմ»,- ասվում է Գերագույն Ռադայի կայքում դրված հաղորդագրության մեջ։

President of Ukraine Volodymyr Zelenskyy has signed the law "On the Basic Principles of Forcible Seizure of Objects of Property Rights of the Russian Federation and its Residents in Ukraine" adopted by the Verkhovna Rada of Ukraine.
"Forcible seizure in Ukraine of objects of property rights of the Russian Federation and its residents is carried out without any compensation (reimbursement) of their value, given the full-scale aggressive war that Russia unleashed and is waging against Ukraine and the Ukrainian people.
The law defines the principles for the forced seizure in Ukraine of objects of property rights of the Russian Federation and its residents, the grounds and procedure for the forced seizure of objects of property rights, as well as the legal regime of objects forcibly seized in Ukraine," reads the statement on the website of the Supreme Rada.