Դա այն չէ, ինչ մենք սպասում էինք։ Այսպես Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին մեկնաբանել է ԵՄ առաջնորդների որոշումը՝ կապված Ուկրաինայի անդամակցության հեռանկարների հետ, հաղորդում է УНИАН-ը։
«Երեկ տեղի ունեցավ ԵՄ երկրների առաջնորդների շատ կարեւոր հանդիպումը՝ երկար, առարկայական։ Մենք գիտենք, թե ինչ են քննարկել այս հանդիպմանը բոլոր ղեկավարները, գիտենք, թե ովքեր են մեզ աջակցել, ովքեր են լռել, ովքեր են փորձել  այդ ձեւակերպումները դեռեւս անբավարար դարձնել Ուկրաինայի, Եվրոպայի եւ մեր ընդհանուր ազատության համար։ Ինչպե՞ս ենք գնահատում ընդունված որոշումը։ Շատ պարզ։ Պետք է ավելի ուժեղ լինել։ Սա այն չէ, ինչ մենք սպասում էինք»,- ասել է Զելենսկին։
Նշենք, որ Վերսալում ԵՄ առաջնորդների գագաթնաժողովի ժամանակ մասնակիցները համաձայնության չեն եկել Ուկրաինայի ընդունման արագացված ընթացակարգի շուրջ։
Նրանք պայմանավորվել են աջակցել Ուկրաինայից փախստականներին եւ մեծացնել Ռուսաստանի եւ Բելառուսի վրա ճնշումը։ ԵՄ երկրները նաեւ խոստացել են պատերազմի ավարտից հետո աջակցել ժողովրդավարական Ուկրաինայի վերականգնմանը։
«Ուկրաինան պատկանում է մեր եվրոպական ընտանիքին»,- ասվում է հայտարարության մեջ, հաղորդում է DW-ը։
Միաժամանակ, Եվրահանձնաժողովի գնահատականը կարող է երկար տեւել։ Այս մասին ասել է Նիդեռլանդների վարչապետ Մարկ Ռյուտեն։ «ԵՄ-ին անդամակցելու արագացված ընթացակարգ չկա։ Սա ապտակ կլինի Չեռնոգորիայի, Սերբիայի, Ալբանիայի եւ Հյուսիսային Մակեդոնիայի համար, որոնք այսքան երկար սպասել են անդամակցության գործընթացին»,- ասել է նա։

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy commented on the decision of EU leaders on the prospect of Ukraine's membership, UNIAN reported.
"Yesterday a very important meeting of EU leaders took place, a long, substantive meeting. We know what all leaders said at this meeting, who spoke concretely, who supported us, who kept silent, and who tried to make the wording insufficient for Ukraine, for Europe and for our common freedom. How do we evaluate the decision taken? Very simply. It has to be tougher. This is not what we except," Zelenskyy said.
He noted that the decision of yesterday's meeting of EU leaders now goes to the level of the European Commission. "For implementation, for specific procedures, the EU has to do more for us, for Ukraine and for itself. We expect it," he concluded.
During the summit of EU leaders in Versailles, the participants did not agree on an accelerated procedure for accepting Ukraine.
They agreed to support refugees from Ukraine and increase pressure on Russia and Belarus. EU states also pledged to support the reconstruction of a democratic Ukraine after the end of the war. The document noted that the European Commission should give an opinion on Ukraine's application for EU membership, and until then it plans to strengthen its partnership with Kiev. "Ukraine belongs to our European family," the statement said, DW reported.