Սննդամթերքի ու կենդանիների կերի միջազգային գները կարող են բարձրանալ 8-20 տոկոսով՝ Ուկրաինայում հկամարտության հետեւանքով, ինչը կնպաստի ամբողջ աշխարհում թերսնվող մարդկանց թվի կտրուկ աճի, հայտարարել է ՄԱԿ-ի Պարենի գործակալությունը:
Նախնական գնահատմամբ՝ Պարենի եւ գյուղատնտեսության կազմակերպությունը հայտարարել է, որ դեռեւս հայտնի չէ՝ կարո՞ղ է արդյոք Ուկրաինայում բերքահավաք լինել տեւական հակամարտության ժամանակ, քանի որ անորոշությունը նաեւ կապված է Ռուսաստանից սննդամթերքի արտահանման հետ:
Պարենի եւ գյուղատնտեսության կազմակերպությունում հայտարարել են, որ Ռուսաստանն աշխարհում ցորենի խոշորագույն արտահանող է, իսկ Ուկրաինան զբաղեցնում է հինգերորդ տեղը: Միասին նրանք ապահովում են գարու համաշխարհային մատակարարման 19 տոկոսը, ցորենի՝ 14 տոկոսն ու եգիպտացորենի՝ 4 տոկոսը, ինչը կազմում է հացահատիկայինների համաշխարհային արտահանման ավելի քան մեկ երրորդ մասը:

International food and feed prices could rise by 8-20% as a result of the conflict in Ukraine, triggering a jump in the number of undernourished people around the world, the UN food agency said.
In a preliminary assessment, the Food and Agriculture Organization (FAO) said it was unclear whether Ukraine would be able to harvest during the protracted conflict, as uncertainty also ties into Russia's food exports.
The FAO said that Russia is the world's largest exporter of wheat, with Ukraine ranked fifth. Together they provide 19% of the world's supply of barley, 14% of wheat and 4% of corn, representing more than one third of world cereal exports.