Եվրամիությունը պատրաստվում է մայիսի կեսերին առաջարկներ ներկայացնել 2027 թվականին ռուսական էներգակիրներից կախվածությունից ազատվելու շուրջ: Այդ մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը:
«Մայիսի կեսերին մենք առաջարկներ կներկայացնենք ռուսական գազից, նավթից ու ածխից 2027 թվականին աստիճանաբար հրաժարվելու շուրջ»,-ասել է ֆոն դեր Լյայենը Վերսալում Ուկրաինայի հարցի շուրջ ԵՄ առաջնորդների գագաթաժողովից հետո ելույթ ունենալիս:
Նա նաեւ հավելել է, որ մարտի վերջում հանձնաժողովը կներկայացնի էլեկտրաէներգիայի ու գազի գների բարձրացման ազդեցությունը մեղմելու տարբերակները, եւ ԵՄ-ն պատրաստվում է ստեղծել աշխատանքային խումբ, որը կմշակի ծրագիր հաջորդ ձմռան համար:
«Եվրամիությունը պետք է սահմանի գազի պահպանման ուղղությամբ ԵՄ-ի երկարաժամկետ քաղաքականությունը, եւ այդ պատճառով հանձնաժողովը առաջարկներ կներկայացնի առնվազն 90 տոկոսով հազի ստորգետնյա պահոցները մինչեւ յուրաքանչյուր տարվա հոկտեմբերի 1-ը լցնելու մասին»,-ասել է նա:
Այս շաբաթ ավելի վաղ ԵՄ-ն հայտարարել էր, որ կկրճատի ռուսական գազի ներկրումը երկու երրորդով այս տարի եւ կվերացնի ռուսական գազի ու նավթի համընդհանուր պահանջարկը «մինչեւ 2030 թվականը»:

The European Union plans to submit proposals to eliminate its dependence on Russian energy sources by 2027, European Commission President Ursula von der Leyen said.
“By mid-May, we will come up with a proposal to phase out our dependency on Russian gas, oil and coal by 2027, backed by the necessary national and European resources,” said von der Leyen, speaking after the EU leaders' summit on Ukraine in Versailles.
Von der Leyen also added that by the end of March, the commission will present “options to limit the contagion effect of the rise of gas prices to electricity prices,” and that the EU plans to set up a task force that will design a refilling plan for the next winter.
“The European Union needs to define a longer-term EU gas storage policy, and therefore the commission will table a proposal to fill up underground gas storage to at least 90% by the first of October each year,” she said.
Earlier this week, the EU said it will cut Russian gas imports by two-thirds this year and eliminate its overall need for Russian oil and gas “well before 2030.”