ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը Welt am Sonntag գերմանական թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Ուկրաինայի կողմից կենսաբանական զենք պահելու մասին Ռուսաստանի կեղծ հայտարարությունները կարող են Կրեմլի կողմից օգտագործվել որպես առիթ քիմիական հարձակման համար, ինչը, նրա խոսքով, ռազմական հանցագործությանը հավասարազոր կլինի:
«Այժմ, երբ արվել են այդ կեղծ հայտարարությունները, մենք պետք է զգոն լինենք, քանի որ չի բացառվում, որ Ռուսաստանն ինքը կարող է պլանավորել քիմիական զենքի կիրառմամբ գործողություններ այդ ստի ֆոնին»,- ասել է Սթոլթենբերգը: «Դա կլիներ ռազմական հանցագործություն»:
Նա հավելել է, որ Կրեմլը հորինում է կեղծ առիթներ՝ փորձելով արդարացնել այն, ինչը չի կարող արդարացվել, հաղորդում է Politico-ն:
Ավելի վաղ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ը չունի եւ չի ղեկավարում որեւէ քիմիական կամ կենսաբանական լաբորատորիա Ուկրաինայում:
Միեւնույն ժամանակ, Սթոլթենբերգը հերթական անգամ հերքել է Ուկրաինայի օդային տարածքում ոչ թռիչքային գոտի ստեղծելու միտքը, քանի որ դա նշանակում է, որ ռուսական ուժերը պետք է հարձակման ենթարկվեն, իսկ դա կարող է հանգեցնել ուղղակի առճակատման եւ անվերահսկելի էսկալացիայի:

NATO General Jens Stoltenberg, in an interview with the German newspaper Welt am Sonntag, said that Russia's false statement about the storage of biological weapons by Ukraine can be used by the Kremlin as a pretext for chemical attacks.
According to him, it would be tantamount to a war crime.
Now that these false claims have been made, we must remain vigilant because it is possible that Russia itself may be planning chemical weapons operations under this fabricated lie, Stoltenberg said.
He added that the Kremlin is inventing false pretexts, trying to justify something that cannot be justified, Politico reports.
Earlier, the US State Department said that the US does not own or operate any chemical or biological laboratories in Ukraine.
Meanwhile, Stoltenberg once again rejected the idea of creating a no-fly zone in Ukrainian airspace, as that would mean that Russian forces would have to be attacked, and this is fraught with direct confrontation and uncontrolled escalation.