Այո, մենք ունենք դեպքեր, երբ նույնականացվել են զոհված զինծառայողի մասունքները, այդ արդյունքները կրկնակի, երբեմն եռակի անգամ այլ երկրներում հաստատվել են, եւ դեռ հարազատները պատրաստ չեն վերցնելու աճյունները եւ հուղարկավորություն իրականացնելու: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 14-ին, լրագողների հետ զրույցում նշեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
«Մինչեւ այս պահը թե Հոլադիա, թե Մոսկվա, Վրաստան, Գերմանիա, էլի մի շարք երկրներ ուղարկվել են լրացուցիչ հետազոտության այդ նմուշները եւ դրանք բոլորը 100 տոկոսով համապատասխանել են Հայաստանում տված արդյունքներին»,-ասացնա՝ չցանկանալով նշել, թե քանի այդպիսի մասունք ունեն:
Հարցին, թե դեռ որքան կարող են պահել այդ մասունքները, արդյոք դա խնդիր չէ եւ արդյոք Կառավարությունը կարող է ինքնուրույն որոշել եւ հուղարկավորել այդ մասունքները, Անահիտ Ավանեսյանը պատասխանեց. «Քանի որ դա բավական ծանր ընթացք է եւ կառավարությունն անում է ամեն բան, որպեսզի ծնողները ժամանակ ունենան այդ ցավալի պրոցեսն անցնելու եւ հուղարկավորելու որոշում կայացնելու, բնայց մյուս կողմից էլ մենք հասկանում ենք, որ ինչ-որ ժամանակ հետո մենք պետք է անդրադառնանք այս հարցին եւ հուղարկավորենք անհատական գերեզմաններում: Եղբայրական գերեզմանի մասին խոսք չկա»:

We have cases where the remains of fallen soldiers have been identified, those results have been confirmed twice—sometimes three times—in other countries, but the relatives are not yet ready to take the remains and bury them. The minister of health of Armenia, Anahit Avanesyan, told this to reporters Monday.
"Until now, these samples have been sent to the Netherlands, Moscow, Georgia, Germany, and a number of other countries for additional examination. And they all have corresponded 100 percent to the results given in Armenia," she said, not wanting to mention, however, how many such remains they have.
And when asked how long these remains can be kept, whether this is a problem, and whether the Armenian government can decide on its own and bury these remains, Avanesyan responded: "It's quite a difficult process, and the government is doing everything so that the parents [of these fallen soldiers] have time to go through that painful decision and make a decision to bury [the remains]. But on the other hand, we understand that we need to address this issue after some time, and bury [these remains] in individual graves.”