Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը մտադիր է հինգշաբթի օրը հատուկ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել նոր նախագահական ժամկետի համար իր ծրագրի դրույթները, հայտնում է Les Echos թերթը։
«Նա պատրաստ կլինի երեք-չորս ժամ բոլոր լրագրողների առաջ ցանկացած թեմայով խոսել»,- մեջբերում է թերթը ֆրանսիացի առաջնորդին մոտ կանգնած աղբյուրի խոսքերը։ «Նրան մանդատ է պետք ընտրություններից հետո երկիրը ղեկավարելու համար, ուստի ամեն ինչ պետք է շատ պարզ լինի»։
Միջոցառման ստույգ ժամը եւ վայրը դեռ չեն հաստատվել։ Ակնկալվոիմ է, որ մամուլի ասուլիսը Փարիզում կեսօրից հետո տեղի կունենա։
Մակրոնի խորհրդականների կարծիքով՝ Պուասի կոմունայում նախընտրական հանդիպման ժամանակ նրա ելույթը ակնկալվող մեդիա էֆեկտը չի տվել, ամենաքննարկվող թեմաներից մեկը մինչեւ քվեարկության առաջին փուլը իր քաղաքական հակառակորդների հետ ուղիղ բանավեճերի մեջ մտնելուց պետության ղեկավարի հրաժարվելն է։ Մակրոնի թիմը փորձում է «վերացնել նախագահի այն կերպարը, որը չի ցանկանում ռիսկի դիմել»։ Ինչպես նշում է թերթը, «Ուկրաինան այլեւս հասարակության ուշադրության կենտրոնում չէ», ինչպես եղել է վերջին օրերին, ուստի նախընտրական քարոզարշավը կարելի է սկսել։
Նախագահական ընտրությունները Ֆրանսիայում կանցկացվեն երկու փուլով՝ ապրիլի 10-ին եւ 24-ին։ Երկուշաբթի օրը Սահմանադրական խորհուրդը գրանցել է նախագահական մարաթոնի 12 թեկնածուների, այդ թվում՝ պետության գործող ղեկավարին։ Հասարակական կարծիքի վերջին հարցումների համաձայն՝ նրան համակրում է հարցվածների մեծ մասը, ընդ որում ուկրաինական ճգնաժամի սկսվելուց հետո նրա վարկանիշը նկատելիորեն բարձրացել է։

French President Emmanuel Macron intends to announce the provisions of his program for the new presidential term during a special press conference on Thursday, Les Echos newspaper reported.
The exact time and place of the event have not yet been confirmed. The press conference is expected to take place in the afternoon in Paris.
According to Macron's advisors, his speech at the campaign meeting in the commune of Poissy did not have the expected media effect; one of the most discussed topics is the refusal of the head of state to engage in direct debates with his political opponents before the first round of voting. Macron's team is trying "to destroy the image of a president who does not want to take risks. As the newspaper points out, "Ukraine is no longer in the center of public attention" as it has been in recent days, so the election campaign can begin.
The French presidential election will be held in two rounds, on 10 and 24 April. On Monday, the Constitutional Council registered 12 candidates for the presidential marathon, including the current head of state. According to the latest opinion polls, he has the highest number of sympathizers, and his rating has risen noticeably since the start of the Ukrainian crisis.