Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը «Արմենպրեսին» տված հարցազրույցում անդրադարձել է խաղաղության պայմանագրի 5 սկզբունքներին, որոնք հայկական կողմին փոխանցել է Ադրբեջանը, ներկայացրել է դրանց վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշումը:
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի կողմից երեկ հրապարակվեց, ըստ իրենց, Հայաստանին փոխանցված խաղաղության պայմանագրի 5 սկզբունքները։ Արդյո՞ք հենց դա է Հայաստանին փոխանցված փաստաթուղթը։
Այո, Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարը հանրայնացրել է Հայաստանին փոխանցված առաջարկները։ Ի դեպ, ուշագրավ է, որ փետրվարի 21-ով թվագրված նամակը հայկական կողմին փոխանցվել է միայն մարտի 10-ին։
Ինչպիսի՞ն է հայկական կողմի դիրքորոշումը նշյալ առաջարկների վերաբերյալ։
Նախ կարևոր է ընդգծել, որ խաղաղության պայմանագրի շուրջ յուրաքանչյուր բանակցություն պիտի ընթանա առանց նախապայմանների։
Ինչ վերաբերում է բուն առաջարկներին, ապա երկու երկրներն, ըստ էության, դեռևս 1991 թվականի դեկտեմբերի 8-ին համատեղ ստորագրելով «Անկախ պետությունների համագործակցության ստեղծման մասին» համաձայնագիրը, արդեն իսկ ճանաչել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և ընդունել են, որ չունեն միմյանց նկատմամբ տարածքային պահանջներ։
Հարկ է նկատել նաև, որ առաջարկում նշված կետերն ամբողջությամբ չեն արտացոլում առկա խնդիրների ողջ օրակարգը։ Հայկական կողմի համար սկզբունքային և հիմնարար է, որ հստակ երաշխավորվեն արցախահայության իրավունքները և ազատությունները, վերջնականապես հստակեցվի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը։ Մեզ համար ԼՂ հիմնախնդիրը տարածքային հարց չէ, այլ իրավունքների:
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, հայկական կողմը պատասխանել է ադրբեջանական առաջարկին՝ համահունչ նշված դիրքորոշմանը։
Ադրբեջանի կողմից հնչեցված առաջարկներում անդրադարձ է կատարվում նաև երկու երկրների միջև սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացին, ինչպես նաև տարածաշրջանում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը։ Ինչպե՞ս են ընթանում այս գործընթացները։
Մենք համարում ենք, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ամրագրված պայմանավորվածությունները պետք է լիարժեք կյանքի կոչվեն, և մենք շարունակում ենք հետևողական լինել այս ուղղությամբ։ Ինչպես գիտեք, մենք նույնիսկ հանդես ենք եկել այդ պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու համալիր առաջարկներով, ինչպես օրինակ զորքերի հայելային հետքաշմամբ և միջազգային մոնիթորինգի մեխանիզմի ներդրմամբ սահմանազատման գործընթացի մեկնարկի առաջարկը, որոնք սակայն ադրբեջանական կողմը մերժել է։
Ի՞նչ ձևաչափում եք տեսնում խաղաղության պայմանագրի շուրջ հնարավոր բանակցությունները։
Ավելի վաղ արդեն իսկ ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարել էր, որ դիմել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը՝ կազմակերպելու խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններ՝ հիմք ընդունելով ՄԱԿ կանոնադրությունը, Քաղաքական և քաղաքացիական իրավունքների միջազգային դաշնագիրը և Հելսինկյան եզրափակիչ ակտը։

In an interview Tuesday with Armenpress, Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan touched upon the 5 principles of a peace treaty which, according to Azerbaijan, were handed over to Yerevan.
Yesterday, the Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan publicized 5 principles of peace treaty, as they claim, which were handed over to Armenia. Was that the document passed to Armenia?
Yes, the Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan publicly announced the proposals handed over to Armenia.  By the way, it is noteworthy that the letter dated February 21 was passed to the Armenian side only on March 10.
What is the position of the Armenian side on the mentioned proposals?
First of all, it should be emphasized that every negotiation on a peace treaty must be held without preconditions.
As for the main proposals, the two countries, having signed the "Agreement on the Establishment of Cooperation of Independent States" on December 8, 1991, in fact have already recognized each other's territorial integrity and accepted that they have no territorial claims towards each other.
It should be noted that the provisions mentioned in the proposal do not fully reflect the whole agenda of the existing problems. It is vital for the Armenian side that the rights and freedoms of the Armenians of Artsakh [(Nagorno-Karabakh)] are clearly guaranteed, and the status of Nagorno-Karabakh is finally clarified. For us, the Nagorno-Karabakh conflict is not a territorial issue, but a matter of rights.
As we have already informed, the Armenian side responded to the proposal of Azerbaijan in line with the already mentioned position.
The proposals of Azerbaijan refer to the process of delimitation and demarcation between the two countries, as well as the unblocking of transport infrastructure in the region.  How are these processes going?
We believe that the agreements reached within the Trilateral Statements of November 9, 2020, January 11, 2021, and November 26, 2021, should be fully implemented, and we are consistent in this regard. As you know, we have even made comprehensive  proposals for the implementation of these agreements, such as the proposal to launch a delimitation process through the mirrored withdrawal of troops and the introduction of an international monitoring mechanism, which, however, was rejected by the Azerbaijani side.
What format do you see the possible negotiations on a peace treaty within?
Earlier, the Foreign Ministry of Armenia stated that it had applied to the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship to organize negotiations on a peace treaty on the basis of the UN Charter, the International Covenant on Civil and Political Rights, and the Helsinki Final Act.