Իրաքի Ներկայացուցիչների խորհրդի (խորհրդարանի) արտահերթ նիստը, որում երկրի նոր նախագահի ընտրության հարցն է, կանցկացվի Նավրուզ գարնանային տոնից հետո, որն այս տարի նշվում է մարտի 20-ից։ Այս մասին երեքշաբթի հայտարարել է Քրդստանի դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչ Մաջիդ Շանկալին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Անցյալ շաբաթ երկրի խորհրդարանի փոխնախագահ Շահվան Աբդալլան ասել էր, որ խորհրդարանական խորհուրդը նախագահի քառասուն թեկնածուի անուն է ստացել։ Նա հավելել էր, որ հանրապետության ղեկավարին ընտրելու համար Ներկայացուցիչների խորհրդի նիստը տեղի կունենա «բոլոր թեկնածուներին համապատասխան մարմինների կողմից ստուգելուց հետո»։
Իրաքի նախագահի պաշտոնի հիմնական հավակնորդները երկուսն են՝ երկրի գործող ղեկավար Բարհամ Սալեհը, ում թեկնածությունն առաջադրել է Քրդստանի հայրենասիրական միությունը, եւ Ռեբեր Ահմեդը, որը առաջադրվել է Քրդստանի դեմոկրատական կուսակցության կողմից։
Փետրվարի սկզբին Ներկայացուցիչների խորհուրդը քվորումի բացակայության պատճառով չէր կարողացել քվեարկել եւ նախագահ ընտրել, քանի որ երկրի առաջատար քաղաքական ուժերը բոյկոտել էին խորհրդարանի հատուկ նիստը։

A special session of the Council of Representatives (Parliament) of Iraq to elect a new president of the country will be held after the spring holiday Navruz, which this year is celebrated from March 20, said the representative of the Democratic Party of Kurdistan Majid Shankali, TASS reported.
The parliamentary session, which will vote on the candidacy of the new president of Iraq, will take place after the end of the Navruz holiday, said Shankali, quoted by the Iraqi news portal SHAFAQ News. He added that most likely, the meeting of the Council of Representatives to elect the Iraqi president of the country will take place on March 26 or 27.
Last week, Deputy Speaker of the Iraqi Parliament Shahwan Abdallah said that the parliamentary council had received the names of forty candidates for the presidency. The meeting of the Council of Representatives to elect the head of the republic, he added, will take place after checking all candidates by the relevant authorities.
The main contenders for the post of Iraqi president are the incumbent head of state Barham Saleh, who was nominated by the Patriotic Union of Kurdistan, and Reber Ahmed, who is running for the Kurdistan Democratic Party.
In early February, the Council of Representatives failed to vote and elect a president due to the lack of a quorum, as the country's leading political forces, determined by the results of last year's early parliamentary elections, boycotted a special meeting of the Iraqi parliament.