Իրանցի փախստական Օմիդ Իլզադին անժամկետ հացադուլ է սկսել Թբիլիսիում` ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի ներկայացուցչության (UNCR) դիմաց:
Օմիդը խնդրում է իրեն փախստականի կարգավիճակ տրամադրել, հակառակ դեպքում նրան սպառնում է վերադարձ Իրան: Օմիդի խոսքով` իր երկրում նրան հետապնդում են քաղաքական եւ կրոնական հայացքների համար:
Նա Իրանից Վրաստան է ժամանել մարտի 8-ին, եւ ապրել Մարտկոպիում` փախստականների կացարանում: Մայիսի 31-ին նա լքել է կացարանը եւ բնակություն հաստատել բաց երկրնքի տակ` ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի ներկայացուցչության  առջեւ:

Беженец из Ирана Омид Ильзади начал бессрочную голодовку в Тбилиси, перед Представительством верховного комиссара по делам беженцев Организации Объединенных Наций в Грузии (UNCR).
Омид просит предоставить ему статус беженца, иначе ему грозит возвращение в Иран. В своей стране, по словам Омида, его преследуют по политическому и религиозному признаку.
Он прибыл из Ирана в Грузию 8 марта. Проживал в Центре для соискателей убежища в Марткопи. А 31 мая покинул центр и поселился под открытым небом, перед Представительством верховного комиссара по делам беженцев ООН в Тбилиси.
По словам Омида, срок его легального пребывания в Грузии истек 10 июля, и в случае, если ему не будет присвоен статус беженца, ему грозит возвращение на родину.