ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը կհայտարարի Ուկրաինային անվտանգության ոլորտում հավելյալ 800 միլիոն դոլարի օգնություն հատկացնելու մասին։ Այդպիսով ընդհանուր գումարը կհասցվի 1 միլիարդ դոլարի։
Ռազմական օգնության փաթեթը կներառի հակատանկային հրթիռներ եւ այլ պաշտպանական զենքեր, որոնք ԱՄՆ-ն արդեն տրամադրել է, ներառյալ՝ Javelin հակատանկային հրթիռներ եւ Stinger զենիթային հրթիռներ։
Լրացուցիչ օգնության մասին լուրը, որն առաջին անգամ հայտնել է The Wall Street Journal-ը, հայտնվել է այն ժամանակ, երբ Սպիտակ տունը շարունակում է բախվել Կոնգրեսի եւ Զելենսկու ինտենսիվ ճնշմանը՝ Ուկրաինային օգնելու նոր ուղիներ գտնելու համար: Չորեքշաբթի Ուկրաինայի նախագահը կդիմի ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամներին։
Բայդենը ելույթ կունենա այդ օրն ավելի ուշ։
Հաշվի առնելով, որ Զելենսկին, ինչպես ակնկալվում է, իր խնդրանքներում կոնկրետություն կցուցաբերի, պաշտոնյաները նաեւ ակնկալում են, որ Բայդենը հստակ կասի, թե կոնկրետ ինչ է հատկացվելու Ուկրաինային 800 միլիոն դոլարի շրջանակում, եւ, հնարավոր է, որ այդ թվում լինեն մարտական ​​անօդաչու սարքեր, որոնց մասին խնդրել էր Զելենսկին:

US President Joe Biden will announce an additional $800 million in security aid to Ukraine, a White House official told CNN, bringing the total aid to $1 billion, which was announced last week.
The military aid package will include anti-tank missiles and other defensive weapons that the US has already provided, including Javelin anti-tank missiles and Stinger anti-aircraft missiles.
News of the additional aid, first reported by The Wall Street Journal, comes as the White House continues to face intense pressure from Congress and Zelenskyy to find new ways to help Ukraine. The president of Ukraine, will speak virtually to members of the US Congress on Wednesday, where he is expected to renew his appeals for more help.
Biden will speak later Wednesday.
Given that Zelenskyy is expected to be specific in his requests, officials also expect Biden to be specific about exactly what will be presented to Ukraine as part of the $800 million, including possibly the combat drones Zelenskyy has asked for.
Officials declined to confirm whether the drones would be included in Biden's comments or whether a decision has been made on the matter.