Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրապարակել է որոշում երեք ադրբեջանցի ընդդիմադիրների հայցի բավարարման վերաբերյալ: Վերջիններս կալանավորվել էին 2003 թվականի հոկտեմբերին Ադրբեջանում տեղի ունեցած նախագահական ընտրություններից հետո: Նրանք են՝ «Մուսաֆաթ» կուսակցության կենտրոնական գործադիր ապարատի ղեկավար Արիֆ Գաջիլին, Դեմկուսի ղեկավար Սերդար Մամեդովը, ընդդիմադիր ակտիվիստ Պանահ Հուսեյնը, «Ենի Մուսաֆաթ» թերթի գլխավոր խմբագիր Ռաուֆ Աբասովը:
Համաձայն դատարանի որոշման՝ Ադրբեջանի իշխանությունները պարտավորվում են որպես փոխհատուցում նրանցից յուրաքանչյուրին վճարել 10 հազար եվրո: Բացի այդ, 3200 եվրո էլ նրանք պետք է վճարեն Սարդար Մամեդովին եւ Պանահ Հուսեյնին փաստաբանական ծախսերի համար: Արիֆ Գաջիլիին նույն՝ փաստաբանական ծախսերի համար ադրբեջանական իշխանությունները պետք է վճարեն 3 հազար եվրո, իսկ Ռաուֆ Աբբասովին՝ 1500 եվրո:
Բոլոր վճարումները պետք է կատարվեն երեք ամսվա ընթացքում առանց որեւէ հարկային պահումների: Բոլոր չորս ընդդիմադիրները ձերբակալվել եւ դարապարտվել էին 2003 թվականի նախագահական ընտրությունների ժամանակ զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու մեղադրանքով եւ դատապարտվել էին 4-5 տարի ազատազրկման:
Սակայն կես տարի անց նրանք համաներմամբ ազատ էին արձակվել: Եվրադատարանը գտել է, որ նրանց նկատմամբ իրականացվել է անօրինական դատավարություն եւ խախտվել են Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի մի շարք դրույթներ:
Ավելի վաղ Սարդար Ջալալօղլուն Եվրադատարանում արդեն շահել էր դատը եւ Ադրբեջանի կառավարությունը նրան անօրինական կալանավորելու համար որպես փոխհատուցում վճարել էր 10 հազար եվրո, հայտնում է contact.az-ը:

Европейский суд по правам человека в Страсбурге обнародовал решение об удовлетворении иска четырех оппозиционеров, арестованных в Азербайджане после президентских выборов в октябре 2003 года.
Это глава центрального исполнительного аппарата партии «Мусават» Ариф Гаджылы, председатель Демпартии Сардар Мамедов, активист оппозиции Панах Гусейн, главный редактор газеты «Ени Мусават» Рауф Аббасов.
Согласно сообщению на сайте Евросуда, власти Азербайджана обязаны выплатить в качестве компенсации каждому из них по 10 тыс. евро.
Кроме того, по 3200 евро должно быть выплачено Сардару Мамедову и Панаху Гусейну для покрытия расходов за работу адвоката Фуада Агаева.
Арифу Гаджилы на аналогичные расходы должно быть выплачено 3 тысячи евро, а Рауфу Аббасову – 1500 евро. Все выплаты должны быть осуществлены в течение трех месяцев без каких-либо налоговых вычетов.
Все четверо оппозиционеров были осуждены за организацию массовых беспорядков 15-16 октября 2003 года на 4-5 лет лишения свободы.
Однако через полгода они были помилованы и освобождены. Евросуд признал, что в отношении этих лиц было нарушено право на справедливое судебное разбирательство и прочие пункты, оговоренные статьей 6 Европейской конвенции по правам человека.
Ранее Сардар Джалалоглу уже выиграл дело в Евросуде против правительства Азербайджана за незаконный арест и ему была выплачена компенсация в 10 тысяч евро, передает contact.az.