Եվրոպական կառավարությունները դիմել են ԱՄՆ-ին եւ պաշտպանական կապալառուներին՝ զենքի գնման ցուցակով, ներառյալ՝ անօդաչու սարքեր, հրթիռներ եւ հակահրթիռային պաշտպանության միջոցներ, քանի որ ուկրաինական ճգնաժամը խթանում է ամերիկյան զենքի պահանջարկի վերսկսմանը, գրում է Reuters-ը։
Գերմանիան, որը մոտ է 35 Lockheed Martin Corp F-35 կործանիչների մատակարարման գործարքին, տեղեկություն է խնդրել բալիստիկ հրթիռների պաշտպանության համակարգերի մասին, հայտնել են իրավիճակին ծանոթ աղբյուրները։
Մինչդեռ Լեհաստանը շտապ կարգով ցանկանում է գնել ժամանակակից Reaper անօդաչու համակարգեր ԱՄՆ-ից։ Այս մասին ասել է Լեհաստանի կառավարության ներկայացուցիչը։
Դիմումներ են ստացվում նաեւ Արեւելյան Եվրոպայի այլ երկրներից, որտեղ դաշնակիցները ձգտում են զենքեր ձեռք բերել, որոնք Ուկրաինան հաջողությամբ օգտագործել է ռուսական ուժերի դեմ, ներառյալ՝ Stinger զենիթային հրթիռներ եւ Javelin հակատանկային հրթիռներ։
Եվրոպական դաշնակիցները «կրկնապատկում են» իրենց պաշտպանական ծախսերը, ասել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարարի օգնական Մարա Քարլինը անցյալ շաբաթ Կոնգրեսի լսումներից հետո, որտեղ նա խոսել է «ռուսական ագրեսիայի մասին, որը սպառնում է Եվրոպայի տարածքային ամբողջականությանը»։
«ԱՄՆ-ի պաշտպանության եւ անվտանգության համագործակցության գրասենյակը ամենշաբաթյա հանդիպումներ է անցկացնում ճգնաժամային կառավարման եվրոպական թիմի հետ՝ Ուկրաինայի ներկայիս իրավիճակի հետ կապված կոնկրետ հարցումները լուծելու համար», - ասել է աղբյուրը:
ԱՄՆ-ի պաշտպանական կապալառուների կողմից արտադրված զենքի վաճառքի եւ փոխանցման վերաբերյալ ԱՄՆ կառավարության հաստատումն արագացնելու նպատակով Պենտագոնը վերստեղծել է թիմ, որն արձագանքում է աճող պահանջարկին:
«Պաշտպանության նախարարությունը դիտարկում է Ուկրաինայի կարիքներին աջակցելու, ԱՄՆ-ի պաշարներն արագ համալրելու եւ դաշնակիցների ու գործընկերների սպառված պաշարները համալրելու տարբերակները»,- ասել է ՊՆ բարձրաստիճան պաշտոնյան՝ հավելելով, որ Պենտագոնն աշխատում է կապալառուների հետ «մատակարարումը մեղմելու» ուղիների ուղղությամբ։
Raytheon Technologies-ը եւ Lockheed Martin Corp-ը համատեղ արտադրում են Javelins-ը, իսկ Raytheon-ը՝ Stinger-ը: Փետրվարի 24-ին ուկրաինական ճգնաժամի սկզբից ի վեր բոլոր տեսակի զենքերի վաճառքի աճի հնարավորությունը բարձրացրել է Lockheed-ի բաժնետոմսերը 8,3 տոկոսով, իսկ Raytheon-ի բաժնետոմսերը՝ 3,9 տոկոսով։
Raytheon-ի գործադիր տնօրեն Թոմ Լալիբերթին ասել է, որ ընկերությունը գիտակցում է «Javelins-ի եւ Stingers-ի համալրման հրատապ անհրաժեշտությունը»:
Dassault Aviation-ի ղեկավարն այս ամսվա սկզբին քննադատել է Գերմանիայի որոշումը՝ F-35 պատվիրելու հետ կապված։ Նա ասել է, որ դա կարող է թուլացնել աջակցությունը համատեղ նախագծերին, ինչպիսիք են ֆրանս-գերմանական FCAS կործանիչը, որը համատեղ օգտագործում են Dassault-ը եւ Airbus-ը:
Գերմանիան նաեւ ուսումնասիրում է ամերիկյան արտադրության հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերը, ինչպիսիք են Terminal High Altitude Air Defense-ը (THAAD)։ Ընդդիմադիր քաղաքական գործիչն, օրինակ, խնդրել է Բեռլինը պաշտպանելու համար «Երկաթե գմբեթ» կոչվող փոքր հեռահարության որսիչ հրթիռ գնելու մասին:

European governments have approached the U.S. government and defense contractors with a shopping list of arms including drones, missiles, and missile defenses as the Russian invasion of Ukraine drives renewed demand for U.S. weaponry, Reuters reported.
Germany, which is nearing a deal for 35 Lockheed Martin Corp (LMT.N) F-35 jet fighters, has inquired about systems to defend against ballistic missiles, sources familiar with the situation said.
Meanwhile, Poland urgently wants to purchase sophisticated Reaper drone systems from the United States, a Polish government official said this week.
Requests are also coming in from other countries in Eastern Europe, where allies are keen to acquire weaponry that Ukraine has successfully used against Russia forces, two people familiar with the demand said, including anti-aircraft Stinger missiles and anti-tank Javelin missiles.
European allies are "doubling down" on their defense spending, Mara Karlin, a Pentagon assistant secretary of defense, said last week after a congressional hearing where she spoke of "Russian aggression that threatens the territorial integrity of Europe."
"The Department of Defense is exploring options to support Ukraine's needs, rapidly replenish U.S. inventories and backfill depleted stocks of allies and partners," a senior Defense official said, adding that the Pentagon was working with contractors on ways to "mitigate supply chain constraints (and) accelerate production timelines."
Raytheon Technologies (RTX.N) and Lockheed Martin Corp (LMT.N) jointly produce Javelins, while Raytheon makes Stingers. The potential for a surge in sales of all types of weaponry since the invasion began Feb. 24 has lifted Lockheed stock 8.3% and Raytheon shares 3.9%.
Raytheon executive Tom Laliberty said the company recognizes "the urgent need to replenish depleted inventories of Javelin and Stinger."
The head of Dassault Aviation (AM.PA) earlier this month lambasted the German decision to order the F-35, saying it could weaken support for collaborative projects like the Franco-German FCAS fighter shared by Dassault and Airbus.
Germany is also examining U.S.-made missile defense systems like Terminal High Altitude Air Defense (THAAD), although that is not a frontrunner for purchase, a source said. An opposition politician, for example, has asked about the purchase of the short-range rocket interceptor called Iron Dome to protect Berlin.
Typically, U.S. defense deals take years of negotiations, approvals, and vetting after countries have spent up to several years deciding on their needs.