Նորվեգիայի վարչապետ Յոնաս Գար Ստյորեն ցանկանում է լրացուցիչ 3.5 միլիարդ կրոն (400 միլիոն դոլար) տրամադրել 2022 թվականին՝ երկրի զինված ուժերի ամրապնդման համար, հայտնում է AP-ն։
Գար Ստյորեն հայտնել է Նորվեգիայի խորհրդարանին, որ գումարը կօգտագործվի «թվային հարձակումների կանխման, զսպման եւ դրանց ցեմ պայքարի կարողության ամրապնդման համար»:
«Սրանք անհրաժեշտ միջոցներ են, քանի որ մենք բախվում ենք ավելի անկանխատեսելի եւ ագրեսիվ ռուսական ռեժիմին»,- ասել է Գար Ստյորեն՝ հավելելով, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը «բարձրացրել է իր միջուկային ուժերի պատրաստությունը։ Դա նպաստում է ավելի մեծ անորոշությանն առանց այն էլ լարված իրավիճակում»։ Նրա խոսքով՝ Նորվեգիան «ՆԱՏՕ-ի աչքերն են հյուսիսում»։

Norwegian Prime Minister Jonas Gahr Støre wants an additional 3.5 billion crowns ($400 million) for 2022 to strengthen the country's armed forces, AP reports.
Gahr Støre told the Norwegian Parliament that the money will be used to strengthen our ability to prevent, deter and combat digital attacks.
These are necessary measures because we are facing a more unpredictable and aggressive Russian regime, Gahr Støre said, adding that Russian President Vladimir Putin has raised the alertness of his nuclear forces. This contributes to more uncertainty in an already tense situation.