Հայաստանի և Իտալիայի արտաքին գործերի նախարարներն ուղերձներ են փոխանակել Հայաստանի Հանրապետության և Իտալական Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն իր ուղերձում մասնավորապես ընդգծել է, որ hայ-իտալական համագործակցությունը բնութագրվում է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությամբ։ ՀՀ ԱԳ նախարարը գոհունակությամբ արձանագրել է տարեցտարի աճող երկկողմ առևտրաշրջանառությունը, ինչպես նաև իտալական ներդրումների ծավալը Հայաստանում։ Արարատ Միրզոյանը վճռականություն է հայտնել երկկողմ տնտեսական հարաբերությունները քաղաքական երկխոսության մակարդակին հասցնելու հարցում:
Իտալիայի ԱԳ նախարար Լուիջի Դի Մայոն, շնորհավորանքներ հղելով ՀՀ ԱԳ նախարարին, իր հերթին նշել է, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր զարգանում և ամրապնդվում են հայ-իտալական բարեկամական հարաբերությունները և քաղաքական երկխոսությունը, որի վառ վկայությունն են բարձրաստիճան փոխայցելությունները։ Լուիջի Դի Մայոն hավելել է, որ Հայաստանի և Իտալիայի միջև նպաստավոր հարաբերությունները ձևավորում են կայուն առևտրատնտեսական և մշակութային կապեր, որոնք համալրվում են տարբեր ոլորտներում  առկա համագործակցությամբ։

YEREVAN. – The foreign ministers of Armenia and Italy have exchanged messages on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries, the Ministry of Foreign Affairs of Armenia informed Armenian News-NEWS.am.
In his message, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan emphasized the fact that the Armenian-Italian cooperation is characterized by a high-level political dialogue. He commended the growing bilateral trade, as well as the amount of Italian investments in Armenia. Also, Mirzoyan expressed determination in bringing bilateral economic relations to the level of political dialogue.
Congratulating his Armenian counterpart, Italian Foreign Minister Luigi Di Mayo, in his turn, noted that since the establishment of diplomatic relations, the Armenian-Italian friendly relations and political dialogue have been developing and strengthening, as evidenced by the high-level reciprocal visits. He added that the friendly relations between Armenia and Italy establish stable trade-economic and cultural ties, which are complemented by the existing cooperation in various spheres.