Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացրել է Սեւ եւ Կասպից ծովերի ջրավազաններից Ուկրաինայի ռազմական օբյեկտներին հարվածելու նպատակով «Կինժալ» հիպերձայնային համալիրների, ինչպես նաեւ «Տրամաչափ» («Калибр») թեւավոր հրթիռների նոր կիրառման մասին, հաղորդել է «Интерфакс-АВН»-ն։
«Կասպից ծովի ջրավազանից արձակված «Տրամաչափ» թեւավոր հրթիռներով, ինչպես նաեւ Ղրիմի օդային տարածքից «Կինժալ» ավիացիոն, հիպերձայնային աերոբալիստիկ հրթիռներով ոչնչացվել է Ուկրաինայի Զինված ուժերի վառելիքաքսուքային նյութերի խոշոր բազան Նիոկալեւի մարզի Կոնստանտինովկա բնակավայրի շրջանում»,- ասել է ՌԴ պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Իգոր Կոնաշենկովը։ «Այդ բազայից էին իրականացվում ուկրաինական ռազմատեխնիկայի վառելիքի հիմնական մատակարարումներն Ուկրաինայի հարավի մարտական գործողությունների շրջաններում»,- ասել է նա։ «Սեւ ծովի ջրավազանից ծովային բազավորման «Տրամաչափ» թեւավոր հրթիռներով Նեժինսկի նորոգման գործարանում ոչնչացվել են մարտական գործողություններում վնասված ուկրաինական ռազմատեխնիկայի նորոգման արտադրամասերը»,- ասել է նա։
Ուկրաինայում «Կինժալ» առաջին մարտական կիրառմամբ գործողության մասին պաշտոնապես տեղեկացվել է առաջին անգամ։
Նախօրեին ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացրել էր, որ մարտի 18-ի գործողության ընթացքում առաջին անգամ կիրառվել է «Կինժալ» հիպերձայնային հրթիռային համալիր, ոչնչացվել է ուկրաինական զորքերի հրթիռների եւ ավիացիոն զինամթերքի ստորգետնյա խոշոր պահեստ Իվանո-Ֆրանկովսկի մարզի Դելյատին բնակավայրում։ «Կինժալ» գերճշգրիտ հիպերձայնային աերոբալիստիկ հրթիռների ավիացիոն համալիր է։ Ստեղծվել է գործողության հեռահար շառավղով МиГ-31 - МиГ-31К արդիականացված կործանիչի հիման վրա։ Ռուս զինվորականների խոսքով՝ այն կարող է խոցել թիրախն ավելի քան 2 000 կիլոմետր հեռավորության վրա, միաժամանակ երաշխավորված է, որ կհաղթահարի հակաօդային եւ հակահրթիռային պաշտպանության բոլոր առկա եւ նոր ստեղծվող համակարգերը։
Տեղեկացվել է, որ Հարավային ռազմական օկրուգում փորձնական հերթապահություն են իրականացնում տասը «Կինժալ» МиГ-31К-եր։ 2018թ. ապրիլից դրանք հերթապահում են Կասպից ծովում։ Բացի այդ, զինվորականները տեղեկացրել են մինչեւ 2024թ. պլանների մասին, որոնց համաձայն՝ այդ համալիրներով համալրվելու են Կրասնոյարսկի երկրամասի ավիացիոն գնդերը։ ՌԴ Գլխավոր շտաբի պետ Վալերի Գերասիմովը 2019թ. դեկտեմբերին տեղեկացրել էր, որ Ռուսաստանն ընդլայնում է «Կինժալ» հիպերձայնային ավիացիոն համալիրի կիառման աշխարհագրությունը եւ այն արդեն փորձարկել է Արկտիկայում։
2021թ. օգոստոսի 24-ին «Բանակ-2021» ռազմատեխնիկական համաժողովում Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը 500 մլրդ ռուբլու նոր պայմանագրեր է կնքել սպառազինության մատակարարման եւ ռազմական տեխնիկայի արդիականացման վերաբերյալ։ Մասնավորապես, պայմանագրերից մեկով զինվորականները սկսել են գնել «Կինժալ» ավիահամալիրներ։
«Մենք արտադրում ենք այդ հրթիռները։ Դրանք, նախ, գերճշգրիտ են, հասնում են թիրախին մեծ հեռավորության վրա։ Գումարած՝ շատ բարձր արագություն ունեն, այդ հրթիռը խփել փաստացի անհնար է։ Մեր հրթիռներին դիմակայելու հնարավորություն առայժմ գոյություն չունի»,- «Կինժալ» համալիրների մասին 2021թ. սեպտեմբերի 1-ին ասել է «Ռոստեխ» պետական կորպորացիայի ղեկավար Սերգեյ Չեմեզովը։
Մարտի 20-ին ՌԴ պաշտպանության նախարարությունն առաջին անգամ տեղեկացրել է Ուկրաինայում գործողությանը Կասպիական նավատորմիկի մասնակցության մասին։ Մի շարք նավեր հագեցած են մեծ հեռահարության «Տրամաչափ» թեւավոր հրթիռներով։
«Տրամաչափը» ռուսական թեւավոր հրթիռների ընտանիքից է, ստեղծել են «Նովատոր» ՓԿԲ-ն, օդատիեզերական պաշտպանության «Ալմազ-Անթեյ» կոնցեռն ԲԸ-ն։ Այդ հրթիռներով զինվում են ռուսական ժամանակակից նավերն ու սուզանավերը։

The Russian Defense Ministry has reported a new use of hypersonic weapons - Kinzhal complexes, as well as Kalibr cruise missiles from the Black and Caspian seas for strikes against military facilities in Ukraine, Interfax-AVN reported.
"From the waters of the Caspian Sea, sea-launched Kalibr cruise missiles, as well as from the airspace over the territory of Crimea, Kinzhal aircraft missile systems with hypersonic air ballistic missiles destroyed a large storage base of the Ukrainian armed forces near the settlement of Konstantinovka in the Nikolayev region," said Russian Defense Ministry spokesman Igor Konashenkov.
"The main supplies of fuel for Ukrainian armored vehicles in the areas of combat operations in the south of Ukraine were carried out from this base," he said.
"From the waters of the Black Sea, sea-based Kalibr cruise missiles at the Nizhyn repair plant destroyed workshops for repairing Ukrainian armored vehicles damaged in combat operations," he said.
According to Russian officials, the Kinzhal can hit a target up to 2,000km (1,240 miles) away and can fly faster than 6,000 km/h.
It was reported that 10 MiG-31K Kinzhal are on experimental combat duty in the Southern Military District. They have been on duty over the Caspian Sea since April 2018. In addition, the military reported plans to equip an air regiment in the Krasnoyarsk Territory with these complexes by 2024. Valery Gerasimov, head of the Russian General Staff, said in December 2019 that Russia is expanding the geography of application of the Knzhal hypersonic aviation complex and has already tested it in the Arctic.
On 24 August, 2021, at the Army-2021 military-technical forum, the Russian Defense Ministry concluded new contracts worth 500 billion rubles for the supply of weapons and modernization of military equipment. In particular, under one of the contracts, the military is buying missiles for the hypersonic Kinzhal air complex.
"First of all, they are highly accurate, they hit the target at a long distance. Plus they have a very high speed, it is virtually impossible to intercept such a missile. So far there is no such resistance to our missiles," Sergey Chemezov, the head of the Rostec State Corporation, said.
On 20 March, the Russian Defense Ministry reported for the first time on the participation of ships of the Caspian Flotilla in Ukraine war. A number of ships of the flotilla are equipped with long-range cruise missiles Kalibr.