Ռուսաստանի Զինված ուժերի ստորաբաժանումներն ավարտում են «Դոնբաս» նացիոնալիստական գումարտակի ոչնչացման գործողությունը, տեղեկացրել է ՌԴ պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Իգոր Կոնաշենկովը կիրակի օրվա ճեպազրույցում, հաղորդել է «Ինտերֆաքս»-ը։
«Օրվա ընթացքում առաջ ենք շարժվել 12 կիլոմետր, դուրս եկել Նիկոլսկոյեի բնագիծ եւ Դոնեցկի Հանրապետության ստորաբաժանումների հետ փոխգործակցությամբ երեք կողմից շրջափակել Սլադկոյե բնակավայրը»,- ասել է Կոնաշենկովը։
Ըստ նրա՝ «ոչնչացվել են 60 գրոհային, նացիոնալիստների երկու տանկ, հետեւակի երեք զրահամեքենա, դաշտային վեց հրանոթ եւ ականանետեր»։
«Ներկայում մարտ է մղվում գրոհայինների մնացորդների եւ ուկրաինական զորքերի 54-րդ առանձին մեքենայացված բրիգադի ստորաբաժանումների դեմ՝ Սլադկոյե, Նովոուկրաինկա եւ Շախտյորսկոյե բնակավայրերի համար»,- ասել է Կոնաշենկովը։
ԴԺՀ-ի ուժերը մարտեր են մղում Կամենկա եւ Նովոսյոլովկա Վտորայա բնակավայրերի համար եւ հարձակվում են Նովոմիխայլովկա բնակավայրի ուղղությամբ, տեղեկացրել է Կոնաշենկովը։ Նա հայտարարել է, որ ԴԺՀ-ի զորախմբավորումը շարունակում է հետապնդել ուկրաինական Զինված ուժերի 53-րդ մեքենայացված բրիգադի «նահանջող ստորաբաժանումներին՝ հարձակում իրականացնելով Նովոմիխայլովկա բնակավայրի ուղղությամբ»։
«Ոչնչացվել են անձնակազմի 20 մարդ, մեկ տանկ, հետեւակի մեկ զրահամեքենա եւ ամենագնաց երեք ավտոմեքենա»,- ասել է Կոնաշենկովը։
Նա տեղեկացրել է, որ Ռուսաստանի օդատիեզերական ուժերը մեկ օրում ոչնչացրել են ուկրաինական 89 ռազմական օբյեկտ։ «Դրանց թվում են չորս հրամանատարական կետ, համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերի երկու սարքավորում, ինը հրանոթ, հրթիռահրետանային սպառազինության եւ զինամթերքի հինգ պահեստ, ինչպես նաեւ մարտական տեխնիկայի կուտակման 65 վայր»,- ասել է նա։
«ՀՕՊ ռուսական միջոցներն օդում խփել են ուկրաինական յոթ անօդաչու թռչող սարք, 1 483 տանկ եւ զրահապատ մարտական այլ մեքենաներ»,- ասել է Կոնաշենկովը։
«Հատուկ գործողության սկզբից ոչնչացվել է 214 անօդաչու թռչող սարք»,- ասել է Կոնաշենկովը։
Ըստ նրա՝ ոչնչացվել են ուկրաինական համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերի 150 սարք, 584 դաշտային հրանոթ եւ ականանետ, 1 279 միավոր հատուկ ռազմական ավտոտեխնիկա։

Units of the Russian Armed Forces are completing the defeat of the Donbas nationalist battalion, Russian Defense Ministry spokesman Igor Konashenkov said at a briefing on Sunday, Interfax reported.
"During the day they advanced 12 kilometers, reached the Nikolskoye line and in cooperation with units of the Donetsk Republic blocked the Sladkoye settlement from three sides," Konashenkov said.
According to him, "up to 60 militants, two tanks, three BMPs, six guns of field artillery and mortars of the nationalists were destroyed."
"They are currently fighting the remnants of the militants and units of the 54th separate mechanized brigade of the Ukrainian forces for the seizure of the settlements of Sladkoye, Novoukrainka and Shakhterskoye," Konashenkov said.
He said that the grouping of DNR troops continues to pursue "retreating units of the 53rd mechanized brigade of the Ukrainian armed forces, developing an offensive in the direction of the Novomikhailovka settlement."
Konashenkov said that the Russian Air Force destroyed 89 Ukrainian military facilities during the day. "Among them: four command posts, two multiple rocket launchers, nine artillery pieces, five depots of rocket and artillery weapons and ammunition, as well as 65 places of ammunition accumulation," he said.
"Russian air defense assets shot down seven Ukrainian unmanned aerial vehicles in the air," a Russian Defense Ministry spokesman said.
"A total of 214 drones and 1,483 tanks and other armored fighting vehicles have been destroyed since the start of the special military operation," Konashenkov said.
According to him, 150 Ukrainian multiple rocket launchers, 584 field artillery and mortar guns, and 1,279 units of special military vehicles were eliminated.