Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը եւ Ադրբեջանի հետ ենթադրյալ բանակցությունները ներկայիս տեսքով կարելի է համարել Հայաստանի մասնակցություն պանթյուրքիստական նախագծին։ Այս մասին մարտի 21-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչ Էդուարդ Շարմազանովը։
«Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որը 44-օրյա պատերազմի ժամանակ հայտարարում էր, որ Թուրքիան հայերի դեմ ցեղասպան քաղաքականություն է վարում, ընդամենը մի քանի ամիս անց սկսեց որոշակի «դրական ազդանշաններ» ստանալ Անկարայից։ Թուրքիան՝ ի դեմս իր նախագահի, արտգործնախարարի եւ մի շարք այլ պաշտոնյաների, բազմիցս հայտարարել է, որ ամեն կերպ աջակցում է Ադրբեջանին։ Ավելին, Անկարան բազմիցս խորհուրդ է տվել Հայաստանին հնազանդորեն կատարել Բաքվի բոլոր պահանջներն ու առաջարկները»,- ասաց ՀՀԿ ներկայացուցիչը։
Նա նշեց, որ բացարձակ անհասկանալի է Հայաստանի ղեկավարության այն հայտարարությունը, թե Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացն իրականացվում է առանց նախապայմանների։ Ի վերջո, Հայաստանն, ըստ էության, արդեն կատարել է պաշտոնական Անկարայի բոլոր նախապայմանները։ «Էրդողանն ու Ալիեւը չէին էլ կարող երազել, որ Բաքուն մի օր վերահսկողություն կսահմանի ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ 7 շրջանների, այլեւ Հադրութի, Շուշիի եւ Գորիս-Կապան ճանապարհահատվածի նկատմամբ։ Միաժամանակ, թուրք զինվորականներ են արդեն տեղակայվել Աղդամում»,- ասաց քաղաքական գործիչը։
Նրա խոսքով՝ ԼՂ հարցում Հայաստանի իշխանությունը ողջ պատասխանատվությունը գցել է Ռուսաստանի վրա, իսկ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման համար պատասխանատվությունը՝ սփյուռքի շրջանակում գործող այս կամ այն կառույցների վրա։ Հայաստանի ղեկավարությունը, նրա խոսքով, խաչ է քաշել երկրի համար բոլոր առանցքային խնդիրների վրա։

In its current form, the process of normalization of relations with Turkey and the supposed negotiations with Azerbaijan can be considered Armenia's participation in the pan-Turkic project. Eduard Sharmazanov, National Assembly ex-deputy speaker as well as vice-chairman and spokesperson of the former ruling Republican Party of Armenia (RPA), told this to a press conference Monday.
"Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan, who during the 44-day [Artsakh (Nagorno-Karabakh)] war [in the fall of 2020] had announced that Turkey is pursuing a genocidal policy against Armenians, only a few months later began to receive certain ‘positive signals’ from Ankara. Turkey, in the person of its president, foreign minister and a number of other officials, has repeatedly stated that it supports Azerbaijan in every way. Moreover, Ankara has repeatedly advised Armenia to obediently fulfill all the demands and proposals of Baku," the RPA representative said.
He noted that the statement of the Armenian leadership that the process of normalization of relations with Turkey is carried out without preconditions is absolutely incomprehensible. After all, Armenia, in fact, has already fulfilled all the preconditions of Ankara, Sharmazanov argued.
"[Turkish and Azerbaijani president] Erdogan and Aliyev could not have even dreamt that one day Baku would establish control not only over the seven regions of Nagorno-Karabakh, but also over the Hadrut, Shushi [cities of Artsakh,] and a Goris-Kapan road section [of Armenia]. At the same time, Turkish military have already been deployed in [the now Azerbaijani-occupied] Aghdam [city of Artsakh-]," the politician said.
According to him, the Armenian authorities have placed all responsibility on Russia in the Karabakh conflict, and the responsibility for the international recognition of the Armenian Genocide—on the organizations operating within the framework of the Armenian diaspora.