Եվրահանձնաժողովը ժամանակավորապես կթուլացնի կարտելային կանոնները, որպեսզի ԵՄ հազարավոր ընկերություններ, որոնց մատակարարումների շղթաները խափանվել են Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների պատճառով, կարողանան միավորվել՝ գնումների, մատակարարումների կամ ապրանքները տարածելու համար՝ առանց մրցակցության կանոնների խախտման, հայտնում է Reuters-ը։
ԵՀ-ն ուղեցույցը հրապարակել է մրցակցության վերահսկողության ազգային մարմինների եւ Վերահսկիչ մարմնի հետ համատեղ՝ այն բանից հետո, երբ տասնյակ ձեռնարկություններ խորհուրդ են խնդրել, թե ինչպես վարվել պատժամիջոցների հետեւանքով առաջացած խափանումների պայմաններում:
«Համագործակցության այս տեսակը (ընկերությունների միջեւ), ամենայն հավանականությամբ, կամ չի հանգեցնի մրցակցության սահմանափակման, կամ կհանգեցնի արդյունավետության բարձրացման, որն, ըստ ամենայնի, կգերազանցի ցանկացած նման սահմանափակում»,- հայտարարել են մրցակցային մարմինները:
«(ԵՄ կարգավորիչները) ակտիվորեն չեն միջամտի խիստ անհրաժեշտ եւ ժամանակավոր նախաձեռնություններին, որոնք հատուկ ուղղված են միասնական շուկայի վրա պատերազմի եւ/կամ պատժամիջոցների ազդեցության հետեւանքով առաջացած խոշոր խափանումների կանխմանը»,- նշել են նրանք:
Սակայն կարգավորող մարմինները զգուշացնում են ընկերություններին, որ իրավիճակը չօգտագործեն կարտելներ ստեղծելու կամ շուկայում իրենց գերիշխող դիրքը չարաշահելու համար: ԵՄ հակամենաշնորհային կանոնները խախտող ընկերություններին տուգանք է սպառնում նրանց համաշխարհային շրջանառության մինչեւ 10 տոկոսի չափով:

The European Commission will temporarily relax cartel rules so that thousands of companies in the EU whose supply chains have been disrupted by sanctions against Russia can band together to buy, supply or distribute products without violating competition rules, reports Reuters.
The EC has published the guidance jointly with the national competition authorities and the Supervisory Authority after dozens of businesses sought advice on how to deal with violations caused by the sanctions.
This type of cooperation between companies will most likely either not result in a restriction of competition or will result in efficiency gains that are likely to outweigh any such restriction, the competition authorities said.
EU regulators will not actively intervene in strictly necessary and temporary initiatives specifically aimed at preventing major disruptions caused by the impact of war and/or sanctions on the single market, they said.
However, regulators warn companies against using the situation to create cartels or abuse their dominant market position. Companies that violate EU antitrust rules face fines of up to 10% of their global turnover.