Լեհաստանի կառավարությունը ցանկանում է փոխել սահմանադրությունը՝ պաշտպանական ծախսերն ավելացնելու եւ ռուս գործարարների ունեցվածքը բռնագրավելու նպատակով։ Այս մասին հայտարարել է կառավարության ներկայացուցիչ Պետեր Մյուլերը, հաղորդում է Reuters-ը։
Հայրենիքի պաշտպանության մասին օրենքը, որն ընդունվել է այս ամիս, նախատեսում է, որ Լեհաստանի պաշտպանական ծախսերը կավելանան մինչեւ ՀՆԱ-ի 3 տոկոսը, ինչը կարող է հանգեցնել սահմանադրությամբ ամրագրված բյուջետային շեմերի ավելացման։
«Լեհական բանակը պետք է անհապաղ համալրվի ամենաբարձր չափանիշներով, ուստի սահմանադրության առաջարկվող փոփոխություններից մեկը կլինի բանակի եւ սպառազինության ծախսերը պետական պարտքի շեմից բացառելը»,- ասել է Մյուլերը:
Նրա խոսքով՝ երկրորդ հարցը, որը պահանջում է սահմանադրական փոփոխություններ, ռուս գործարարների եւ ընկերությունների ակտիվների բռնագրավման հնարավորությունն է։ Մյուլերի խոսքով՝ միջոցները կարող են ծախսվել մարդասիրական օգնության վրա։
Կառավարությունը ցանկանում է նաեւ լրացուցիչ հարկեր սահմանել այն ընկերությունների համար, որոնք շարունակում են իրենց գործունեությունը Ռուսաստանում։

The Polish government wants to amend the constitution so it can increase defense spending and confiscate the assets of Russian businessmen, government spokesman Piotr Muller said.
The Law for the Defense of the Fatherland, passed this month, says that Poland's defense spending will increase to 3% of GDP, which could lead to exceeding the budgetary thresholds enshrined in the constitution, reports Reuters.
The Polish army must immediately be equipped to the highest standards, so one of the proposed changes to the constitution would be to remove spending on the army and armaments from the public debt threshold, Müller said.
According to him, the second issue requiring changes to the constitution is the possibility of confiscation of the assets of Russian businessmen and companies. According to Mueller, the money could be spent on humanitarian aid.
Changes to the constitution require a two-thirds majority in the lower house of parliament and an absolute majority in the opposition-dominated Senate, so the government's proposals must be supported by other political parties.