Գերմանիան պատրաստ է ԵՄ արագ արձագանքման նոր ուժերի միջուկ տրամադրել2025-ին, հայտարարել է պաշտպանության նախարար Քրիստին Լամբրեխտը՝ իր գործընկերների հետ ԵՄ անվտանգության ռազմավարությունների քննարկումից առաջ, հաղորդում է Reuters-ը։
«Ես կառաջարկեմ, որ Գերմանիան ռազմական միջուկ տրամադրի… 2025թ․»,- ԵՄ պաշտպանության եւ արտաքին գործերի նախարարների հանդիպմանը մասնակցելու համար Բրյուսել ժամանելով՝ լրագրողներին ասել է նա:
Սպասվում է, որ ԵՄ առաջնորդները հինգշաբթի եւ ուրբաթ Բրյուսելում կայանալիք գագաթաժողովում կստորագրեն դաշինքի անվտանգության նոր ռազմավարությունը՝ այսպես կոչված «Ռազմավարական կողմնացույցը»:
Սրա շրջանակներում ԵՄ-ն ձգտում է 5000 զինծառայողներից արագ արձագանքման ուժեր ստեղծել՝ արդիականացնելով ԵՄ գոյություն ունեցող մարտական խմբերը, որոնք դաշինքն ունեցել է 2007-ից, սակայն երբեք չի օգտագործել:
Ծրագիրը աջակցություն է ստացել այն բանից հետո, երբ եվրոպական երկրները ամբողջ ուժով փորձում էին պայքարել օգոստոսին Քաբուլից զորքերի քաոսային դուրսբերման դեմ:
«Մենք պետք է ավելի արագ գործենք, հատկապես հիմա, երբ կանգնած ենք նման բարդ իրավիճակի առաջ»,- ասել է Ավստրիայի պաշտպանության նախարար Կլաուդիա Թաները՝ նկատի ունենալով Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում վերջին լարվածությունը։
Գերմանիան հավանություն է տվել Ուկրաինային զենք մատակարարելուն եւ հայտարարել է պաշտպանական ծախսերի կտրուկ ավելացման մասին, ինչը լուրջ տեղաշարժ է նշանավորել Բեռլինի արտաքին եւ անվտանգության քաղաքականության մեջ։

Germany is ready to provide the core of a new EU rapid reaction force in 2025, Defense Minister Christine Lambrecht said before discussing the EU security strategy with her colleagues, which is expected to be agreed this week, Reuters reported.
"I will offer that Germany can provide the military core ... for the year 2025," she told reporters as she arrived in Brussels for a meeting of EU defense and foreign ministers.
EU leaders are expected to sign the bloc's new security strategy, the so-called "Strategic Compass," at a summit Thursday and Friday in Brussels.
As part of it, the EU seeks to create a rapid-reaction force of up to 5,000 troops, upgrading existing EU battlegroups that the bloc has had since 2007 but never used.
The plan gained support after European countries struggled to cope with the chaotic withdrawal of troops from Kabul in August.
Germany has approved arms shipments to Ukraine and announced a sharp increase in defense spending, marking a major shift in Berlin's foreign and security policy.