Գերմանիայի ոստիկանությունը ռեյդեր է անցկացնում՝ կապված քաղաքական գործիչների դեմ ատելություն պարունակող հաղորդագրությունների հետ։ Ամբողջ երկրում հարցաքննել ավելի քան 100 կասկածյալ, հայտնել են դատախազները, հաղորդում է AP-ը:
Ֆրանկֆուրտի դատախազությունը եւ Դաշնային քրեական ոստիկանության վարչությունը հայտնել են, որ խուզարկություններն իրականացվել են սոցիալական ցանցերում հանցավոր բովանդակության ավելի քան 600 գրառումների վերլուծության արդյունքում: Հետաքննությունը հիմնված է  անցյալ տարի ընդունված օրենքի վրա, որը խիստ պատիժներ է նախատեսում «քաղաքական կյանքում» մարդկանց զրպարտության եւ վիրավորանքի համար։
Դատախազները չեն նշել ռեյդերի արդյունք դարձած գրառումները, սակայն նշել են, որ հետաքննությունը վերաբերում է Գերմանիայի ազգային խորհրդարանում ներկայումս գործող բոլոր կուսակցությունների քաղաքական գործիչների դեմ գրառումներին, եւ նրանց երկու երրորդը կանայք են: Գրառումները ներառել են վիրավորանքներ երկրում հայտնի քաղաքական գործիչների հասցեին, ինչպես նաեւ կեղծ մեջբերումներ, որոնք,  կարծես, նպատակ են ունեցել վարկաբեկել նրանց։

German authorities have carried out raids across the country and questioned more than 100 suspects as part of an investigation into hate messages against politicians linked to last year's national elections, prosecutors said.
The Frankfurt prosecutor's office and the Federal Criminal Police Office said the searches were carried out as a result of an analysis of more than 600 social media posts for criminal content. The investigation was based on a law passed last year that provides severe penalties for defamation and insults to people in political life, whether at the local, state or federal level.
It provides for punishment of up to three years in prison for abuse of a person based on his position in public life, capable of significantly hindering his public activities.
Prosecutors did not name the purpose of the posts resulting from the raids, but said the investigation involved posts against politicians from all parties currently in Germany's national parliament, and two-thirds of them were women. They included insults against well-known politicians in the country, as well as fake quotes that seemed intended to discredit their goals.
The move clarifies the extent of insults, defamation and threats against officials on the Internet, said Torsten Kunze, chief prosecutor for the central state of Hesse in Germany.