Հավաքական Արեւմուտքը ռուսական միջազգային ակտիվները սառեցնելու որոշմամբ փաստացի դեֆոլտ է հայտարարել եւ գիծ քաշել իր արժույթների հուսալիության վրա։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կառավարության հետ խորհրդակցության ժամանակ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Նրա խոսքով՝ վերջին մի քանի շաբաթվա ընթացքում մի շարք արեւմտյան երկրներ ոչ լեգիտիմ որոշումներ են կայացրել ռուսական ակտիվների այսպես կոչված սառեցման վերաբերյալ, եւ այս հավաքական Արեւմուտքն իրականում գիծ է քաշել իր արժույթների հուսալիության վրա։
Պուտինը նշել է, որ եւ՛ ԱՄՆ-ը, եւ՛ ԵՄ-ն հայտարարել են Ռուսաստանի առջեւ իրենց պարտավորությունների մասով իրական դեֆոլտի մասին։ «Եվ հիմա աշխարհում բոլորը գիտեն, որ դոլարով եւ եվրոյով պարտավորությունները կարող են չկատարվել»,- ամփոփել է Պուտինը:

Collective Western decision to freeze Russian international assets actually defaulted to Moscow and drew a line under the reliability of their currencies, Russian President Vladimir Putin said at a meeting with the government, TASS reported.
According to him, over the last few weeks, a number of Western countries have taken illegitimate decisions on the so-called freezing of Russian assets, and this collective West has actually drawn a line under the reliability of their currencies.
Putin noted that both the United States of America and the EU had declared a real default on their obligations to Russia. "And now everyone in the world knows that obligations in dollars and euros may not be fulfilled," Putin said.