Հավաքական Արեւմուտքը ռուսական միջազգային ակտիվները սառեցնելու որոշմամբ փաստացի դեֆոլտ է հայտարարել եւ գիծ քաշել իր արժույթների հուսալիության վրա։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կառավարության հետ խորհրդակցության ժամանակ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Նրա խոսքով՝ վերջին մի քանի շաբաթվա ընթացքում մի շարք արեւմտյան երկրներ ոչ լեգիտիմ որոշումներ են կայացրել ռուսական ակտիվների այսպես կոչված սառեցման վերաբերյալ, եւ այս հավաքական Արեւմուտքն իրականում գիծ է քաշել իր արժույթների հուսալիության վրա։
Պուտինը նշել է, որ եւ՛ ԱՄՆ-ը, եւ՛ ԵՄ-ն հայտարարել են Ռուսաստանի առջեւ իրենց պարտավորությունների մասով իրական դեֆոլտի մասին։ «Եվ հիմա աշխարհում բոլորը գիտեն, որ դոլարով եւ եվրոյով պարտավորությունները կարող են չկատարվել»,- ամփոփել է Պուտինը:

Коллективный Запад решением заморозить российские международные активы фактически объявил дефолт перед Москвой и подвел черту под надежностью своих валют. Об этом президент РФ Владимир Путин заявил на совещании с правительством, передает ТАСС.
По его словам, за последние несколько недель рядом западных стран были приняты нелегитимные решения по так называемой заморозке российских активов, и этот коллективный Запад фактически подвел черту под надежностью своих валют, перечеркнул доверие к этим валютам.
Путин отметил, что и Соединенные Штаты Америки, и ЕС объявили, в принципе, настоящий дефолт по своим обязательствам перед Россией. «И теперь в мире каждый знает - так-то подозревали, а теперь знает каждый, - что обязательства в долларах и евро могут быть не исполнены», - резюмировал Путин.