ՆԱՏՕ-ն զգուշացրել է, որ ուկրաինական պատերազմը կարող է վերաճել միջուկային առճակատման Մոսկվայի եւ Արեւմուտքի միջեւ, հայտնում է Reuters-ը։
«Ռուսաստանը պետք է դադարեցնի միջուկային այս վտանգավոր անպատասխանատու հռետորաբանությունը»,- մամուլի ասուլիսում ասել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը։ «Սակայն թող կասկածներ չլինեն պաշտպանվելու եւ դաշնակիցներին ցանկացած սպառնալիքից ցանկացած պահի պաշտպանելու մեր պատրաստակամության հարցում»:
«Ռուսաստանը պետք է հասկանա, որ երբեք չի հաղթի միջուկային պատերազմում»,- ասել է նա Բրյուսելում դաշինքի առաջնորդների գագաթաժողովի նախօրեին: «ՆԱՏՕ-ն հակամարտության մաս չէ…նա աջակցում է Ուկրաինային, բայց հակամարտության մաս չէ…ՆԱՏՕ-ն զորքեր չի մտցնի Ուկրաինա… Շատ կարեւոր է Ուկրաինային աջակցությունը, եւ մենք ավելացնում ենք այն: Բայց միեւնույն ժամանակ չափազանց կարեւոր է թույլ չտալ, որ այս հակամարտությունը վերածվի ՆԱՏՕ-ի եւ Ռուսաստանի միջեւ լիարժեք պատերազմի»։

НАТО предупредило, что украинская война может перерасти в ядерную конфронтацию между Москвой и Западом, передает Reuters.
«Россия должна прекратить эту опасную безответственную ядерную риторику», — заявил на пресс-конференции генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг. «Но пусть не будет сомнений в нашей готовности защищаться и защищать союзников от любой угрозы в любое время».
«Россия должна понять, что ей никогда не выиграть ядерную войну», — сказал он накануне саммита лидеров альянса в Брюсселе. «НАТО не является частью конфликта… оно оказывает поддержку Украине, но не является частью конфликта...НАТО не будет вводить войска в Украину... Крайне важно оказывать поддержку Украине, и мы наращиваем ее. Но в то же время крайне важно не допустить, чтобы этот конфликт превратился в полноценную войну между НАТО и Россия».