Իրավիճակը աշխարհում և տարածաշրջանում լարված է, և մենք մեզ պատասխանատու ենք համարում այդ լարվածությունը նվազեցնելու և հիմնարար լուծումներ գտնելու հարցում: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 24-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նաեւ հավելեց. «Այս իմաստով, այո, կարծում ենք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության բանակցությունները պետք է սկսել օր առաջ: Ընդ որում, պետք է արձանագրել նաև սահմանների դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի աշխատանքները արագացնելու անհրաժեշտությունը՝ սահմանին անվտանգության և կայունության մակարդակը բարձրացնող քայլերին զուգահեռ: Գիտեք, իհարկե, որ մենք հանդես ենք եկել սահմանից զորքերի հայելային հետքաշման առաջարկով՝ որպես հետքաշման կողմնորոշիչ նկատի ունենալով խորհրդային ժամանակների Հայաստանի և Ադրբեջանի դե յուրե հաստատված սահմանագիծը»:
Նա, սակայն, ընդգծեց, որ բացի ամբողջական հետքաշումից՝ Հայաստանը հանդես է եկել նաև տեղային հետքաշումների առաջարկներով և այստեղ էլ սպասում են Ադրբեջանի արձագանքին. «Մասնավորապես, Երասխի հատվածում առաջարկել ենք, որ իրենք մի քանի դիրք հետ քաշեն մեր տարածքից, մենք էլ մի քանի դիրք հետ քաշենք իրենց տարածքից, այսպիսով երկուստեք կլուծենք վերջին մեկուկես տարվա ամենաթեժ կետերից մեկի հարցը: Ինչպես ասացի, սպասում ենք Ադրբեջանի արձագանքին:
Ի դեպ, վերջին մի շարք իրադարձություններից հետո մենք այդպես էլ չհասկացանք՝ Ադրբեջանն ուզու՞մ է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացում, թե՞ ոչ: Եթե ուզում է, մեր առաջարկները շարունակում են ուժի մեջ մնալ, և մենք պատրաստ ենք դրանց իրագործմանը անցնել ցանկացած պահի, բառացիորեն ցանկացած պահի: Հայկական խաչմերուկ նախագծի մասին մի քանի անգամ ասել եմ, հիմա մանրամասնելու կարիք չեմ տեսնում», - հայտարարեց ՀՀ վարչապետը:

The situation in the world and in the region is tense, and we consider ourselves responsible for reducing that tension and finding fundamental solutions. Prime Minister Nikol Pashinyan stated this at Thursday’s Cabinet meeting of the government of Armenia.
"In this sense, yes, we believe that the peace talks between Armenia and Azerbaijan should start as soon as possible. Moreover, the need to accelerate the work towards the demarcation and delimitation of borders should be noted—simultaneously with steps that increase the level of border security and stability. You know, of course, that we have proposed a ‘mirror’ withdrawal of troops from the border—considering the de jure approved boundary of Armenia and Azerbaijan of the Soviet times as the ‘compass’ for withdrawal," Pashinyan added.
The PM, however, stressed that in addition to the full withdrawal, Armenia has also made proposals for the local withdrawal of troops, and is waiting for Azerbaijan's response here as well.
"By the way, after a number of recent events, we did not figure out whether or not Azerbaijan wants the opening of regional communications. If he wants, our proposals remain in force, and we are ready to implement them at any time—literally at any time. I have said about the Armenian Crossroads project several times; now I do not see the need to go into details," the Armenian premier stated.