Բուլղարիայի խորհրդարանը չեղարկել է «ոսկե անձնագրերի» սխեման, որը թույլ էր տալիս հարուստ օտարերկրացիներին Եվրամիության երկրների քաղաքացիություն գնել մեկ միլիոն լեւի (562 366 դոլար) ներդրման դեպքում, հայտնում է Reuters-ը։
Եվրահանձնաժողովի լայնածավալ քննադատությունից հետո երկրի օրենսդիրները չեղյալ են համարել այն սխեման, որով ավելի քան 100 օտարերկրացիներ, հիմնականում Ռուսաստանից, Չինաստանից եւ Մերձավոր Արեւելքից, 2013-ից հետո ստացել են անձնագրեր, որոնք թույլ են տալիս մուտք գործել ԵՄ բոլոր երկրներ:
Այս քայլը նախաձեռնվել է օրեր այն բանից, երբ Եվրախորհրդարանը ԵՄ-ին կոչ արեց մինչեւ 2025թ․ արգելել «ոսկե անձնագրերի» սխեման եւ անհապաղ դադարեցնել ներդրումների դիմաց վիզաների եւ անձնագրերի տրամադրումը հարուստ ռուսաստանցիներին:
Հաստատված օրենսդրական փոփոխությունների համաձայն՝ Բուլղարիան կչեղարկի սխեմայով ընթացիկ դիմումները, իսկ անվտանգության գործակալությունը կվերանայի արդեն տրված քաղաքացիությունը, որպեսզի ստուգի, թե արդյոք դրա չեղարկման հիմքեր կան։
Բրյուսելը 2019-ից Բուլղարիային, ինչպես նաեւ Կիպրոսին եւ Մալթային հորդորում է դադարեցնել անձնագրերի վաճառման սխեմաները՝ ասելով, որ դրանք ԵՄ-ին ենթարկում են անվտանգության, կոռուպցիայի եւ հարկերից խուսափելու հետ կապված ռիսկերի:
«Օրենսդրական փոփոխություններով Բուլղարիան վերջնականապես կվերացնի ներդրումներով քաղաքացիություն ստանալու հնարավորությունը, այսպես կոչված, «ոսկե անձնագրերը»,- ասել է Սոցիալիստական կուսակցությունից պատգամավոր, իշխող կոալիցիայի անդամ Կրում Զարկովը։

Bulgaria's parliament has canceled a "golden passport" scheme that allowed wealthy foreigners to buy citizenship in a European Union country with an investment of 1 million leva ($562,366), Reuters reported.
After extensive criticism from the European Commission, the country's lawmakers have canceled a scheme under which more than 100 foreigners, mainly from Russia, China and the Middle East, since 2013 received passports that gave them access to all EU countries.
The move comes days after the European Parliament called on the EU to ban "golden passport" schemes by 2025 and immediately stop issuing visas and passports to wealthy Russians in exchange for investment.
Under the approved legal changes, Bulgaria will cancel the current applications under the scheme, and the security agency will review the citizenship already granted to check if there are grounds for its cancellation.
Brussels is pushing Bulgaria, as well as Cyprus and Malta, to end passport schemes from 2019, saying they expose the EU to security risks, corruption and tax evasion.