«Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմը խաթարել է խաղաղությունը Եվրոպայում եւ մեծ մարդկային տառապանքներ ու ավերածություններ է պատճառում»։ Այս մասին ասվում է Բրյուսելի գագաթաժողովի արդյունքներով ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների ղեկավարների համատեղ հայտարարության մեջ։
«Մենք նախագահ Պուտինին կոչ ենք անում անհապաղ դադարեցնել այս պատերազմը եւ իր զինված ուժերը դուրս բերել Ուկրաինայից, ինչպես նաեւ կոչ ենք անում Բելառուսին դադարեցնել իր հանցակցությունը՝ համաձայն Ուկրաինայի դեմ ագրեսիայի վերաբերյալ 2022թ․ մարտի 2-ի ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի բանաձեւի։ Ռուսաստանը պետք է ենթարկվի ՄԱԿ միջազգային դատարանի մարտի 16-ի որոշմանը եւ անհապաղ դադարեցնի ռազմական գործողությունները։ Ուկրաինայի վրա Ռուսաստանի գրոհը սպառնում է համաշխարհային անվտանգությանը. Նրա հարձակումները միջազգային նորմերի վրա աշխարհն ավելի քիչ անվտանգ են դարձնում: Նախագահ Պուտինի էսկալացիոն հռետորաբանությունը անպատասխանատու է եւ ապակայունացնող…
Ռուսաստանի կողմից քիմիական կամ կենսաբանական զենքի ցանկացած օգտագործում անընդունելի կլինի եւ կհանգեցնի սարսափելի հետեւանքների։
Ռուսաստանը պետք է ցույց տա, որ լուրջ է վերաբերվում բանակցություններին՝ անմիջապես դադարեցնելով կրակը։ Մենք կոչ ենք անում Ռուսաստանին կառուցողականորեն ներգրավվել Ուկրաինայի հետ վստահելի բանակցություններում՝ կոնկրետ արդյունքների հասնելու համար՝ կայուն զինադադարից մինչեւ իր զորքերի ամբողջական դուրսբերումն Ուկրաինայից։ Քննարկման ընթացքում Ռուսաստանի շարունակական ագրեսիան ցավալի է. Մենք աջակցում ենք խաղաղության հասնելու Ուկրաինայի ջանքերին, ինչպես նաեւ ՆԱՏՕ-ի երկրների դիվանագիտական ​​ջանքերին՝ ուղղված Ռուսաստանի վրա ճնշում գործադրելուն՝ պատերազմը դադարեցնելու եւ մարդկային տառապանքը մեղմելու համար։
Մենք հաստատում ենք մեր անսասան աջակցությունը Ուկրաինայի անկախությանը, ինքնիշխանությանը եւ տարածքային ամբողջականությանը նրա միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում՝ ընդհուպ մինչեւ նրա տարածքային ջրերը։
Ուկրաինան ինքնապաշտպանության հիմնարար իրավունք ունի՝ համաձայն Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրության։ 2014-ից մենք լայնածավալ աջակցություն ենք ցուցաբերում Ուկրաինային՝ օգտվելու այդ իրավունքից: Մենք մարզել ենք Ուկրաինայի զինված ուժերը՝ ուժեղացնելով նրանց ռազմական հնարավորությունները եւ բարձրացնելով նրանց դիմադրելու նրանց կարողությունը։ ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցներն ուժեղացրել են իրենց աջակցությունը եւ կշարունակեն հետագա քաղաքական եւ գործնական աջակցություն ցուցաբերել Ուկրաինային, քանի որ նա շարունակում է պաշտպանել իրեն:
ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցները նույնպես կշարունակեն օգնություն տրամադրել այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են կիբեռանվտանգությունը եւ պաշտպանությունը քիմիական, կենսաբանական, ճառագայթային եւ միջուկային սպառնալիքներից: ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցները նաեւ լայնածավալ մարդասիրական օգնություն են ցուցաբերում եւ հյուրընկալում միլիոնավոր փախստականների: Արտգործնախարարները կքննարկեն մեր աջակցությունն Ուկրաինային, երբ հանդիպեն ապրիլին»։

«Война России против Украины нарушила мир в Европе и причиняет огромные человеческие страдания и разрушения». Об этом говорится в совместном заявлении лидеров стран-членов НАТО по итогам саммита в Брюсселе.
«Мы призываем президента Путина немедленно прекратить эту войну и вывести вооруженные силы с Украины, а также призываем Беларусь прекратить свое соучастие в соответствии с Резолюцией об агрессии против Украины, принятой Генеральной Ассамблеей ООН 2 марта 2022 года. Россия должна соблюдать решение Международного суда ООН отм 16 марта и немедленно прекратить военные действия. Атака России на Украину угрожает глобальной безопасности. Ее нападки на международные нормы делают мир менее безопасным. Эскалационная риторика президента Путина является безответственной и дестабилизирующей....
Любое применение Россией химического или биологического оружия было бы неприемлемо и привело бы к тяжелым последствиям.
России необходимо показать, что она серьезно относится к переговорам, немедленно прекратив огонь. Мы призываем Россию к конструктивному участию в заслуживающих доверия переговорах с Украиной для достижения конкретных результатов, начиная с устойчивого прекращения огня и заканчивая полным выводом своих войск с территории Украины. Продолжающаяся агрессия России во время обсуждения вызывает сожаление. Мы поддерживаем усилия Украины по достижению мира, а также дипломатические усилия стран НАТО, направленные на оказание давления на Россию с целью прекращения войны и облегчения человеческих страданий.
Мы подтверждаем нашу непоколебимую поддержку независимости, суверенитета и территориальной целостности Украины в пределах ее международно признанных границ, простирающихся до ее территориальных вод.
Украина имеет фундаментальное право на самооборону в соответствии с Уставом Организации Объединенных Наций. С 2014 года мы оказываем обширную поддержку способности Украины реализовать это право. Мы обучили вооруженные силы Украины, укрепив их военный потенциал и повысив их устойчивость. Союзники по НАТО усилили свою поддержку и будут продолжать оказывать дальнейшую политическую и практическую поддержку Украине, поскольку она продолжает защищать себя.
Союзники по НАТО также продолжат оказывать помощь в таких областях, как кибербезопасность и защита от угроз химического, биологического, радиологического и ядерного характера. Союзники по НАТО также оказывают обширную гуманитарную помощь и принимают миллионы беженцев. Министры иностранных дел дополнительно обсудят нашу поддержку Украине, когда встретятся в апреле».