«Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմը խաթարել է խաղաղությունը Եվրոպայում եւ մեծ մարդկային տառապանքներ ու ավերածություններ է պատճառում»։ Այս մասին ասվում է Բրյուսելի գագաթաժողովի արդյունքներով ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների ղեկավարների համատեղ հայտարարության մեջ։
«Մենք նախագահ Պուտինին կոչ ենք անում անհապաղ դադարեցնել այս պատերազմը եւ իր զինված ուժերը դուրս բերել Ուկրաինայից, ինչպես նաեւ կոչ ենք անում Բելառուսին դադարեցնել իր հանցակցությունը՝ համաձայն Ուկրաինայի դեմ ագրեսիայի վերաբերյալ 2022թ․ մարտի 2-ի ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի բանաձեւի։ Ռուսաստանը պետք է ենթարկվի ՄԱԿ միջազգային դատարանի մարտի 16-ի որոշմանը եւ անհապաղ դադարեցնի ռազմական գործողությունները։ Ուկրաինայի վրա Ռուսաստանի գրոհը սպառնում է համաշխարհային անվտանգությանը. Նրա հարձակումները միջազգային նորմերի վրա աշխարհն ավելի քիչ անվտանգ են դարձնում: Նախագահ Պուտինի էսկալացիոն հռետորաբանությունը անպատասխանատու է եւ ապակայունացնող…
Ռուսաստանի կողմից քիմիական կամ կենսաբանական զենքի ցանկացած օգտագործում անընդունելի կլինի եւ կհանգեցնի սարսափելի հետեւանքների։
Ռուսաստանը պետք է ցույց տա, որ լուրջ է վերաբերվում բանակցություններին՝ անմիջապես դադարեցնելով կրակը։ Մենք կոչ ենք անում Ռուսաստանին կառուցողականորեն ներգրավվել Ուկրաինայի հետ վստահելի բանակցություններում՝ կոնկրետ արդյունքների հասնելու համար՝ կայուն զինադադարից մինչեւ իր զորքերի ամբողջական դուրսբերումն Ուկրաինայից։ Քննարկման ընթացքում Ռուսաստանի շարունակական ագրեսիան ցավալի է. Մենք աջակցում ենք խաղաղության հասնելու Ուկրաինայի ջանքերին, ինչպես նաեւ ՆԱՏՕ-ի երկրների դիվանագիտական ​​ջանքերին՝ ուղղված Ռուսաստանի վրա ճնշում գործադրելուն՝ պատերազմը դադարեցնելու եւ մարդկային տառապանքը մեղմելու համար։
Մենք հաստատում ենք մեր անսասան աջակցությունը Ուկրաինայի անկախությանը, ինքնիշխանությանը եւ տարածքային ամբողջականությանը նրա միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում՝ ընդհուպ մինչեւ նրա տարածքային ջրերը։
Ուկրաինան ինքնապաշտպանության հիմնարար իրավունք ունի՝ համաձայն Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրության։ 2014-ից մենք լայնածավալ աջակցություն ենք ցուցաբերում Ուկրաինային՝ օգտվելու այդ իրավունքից: Մենք մարզել ենք Ուկրաինայի զինված ուժերը՝ ուժեղացնելով նրանց ռազմական հնարավորությունները եւ բարձրացնելով նրանց դիմադրելու նրանց կարողությունը։ ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցներն ուժեղացրել են իրենց աջակցությունը եւ կշարունակեն հետագա քաղաքական եւ գործնական աջակցություն ցուցաբերել Ուկրաինային, քանի որ նա շարունակում է պաշտպանել իրեն:
ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցները նույնպես կշարունակեն օգնություն տրամադրել այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են կիբեռանվտանգությունը եւ պաշտպանությունը քիմիական, կենսաբանական, ճառագայթային եւ միջուկային սպառնալիքներից: ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցները նաեւ լայնածավալ մարդասիրական օգնություն են ցուցաբերում եւ հյուրընկալում միլիոնավոր փախստականների: Արտգործնախարարները կքննարկեն մեր աջակցությունն Ուկրաինային, երբ հանդիպեն ապրիլին»։

Russia's war against Ukraine has disrupted peace in Europe and is causing great human suffering and destruction, the joint statement by NATO leaders at the end of the summit in Brussels said.
"We call on President Putin to immediately stop this war and withdraw military forces from Ukraine, and call on Belarus to end its complicity, in line with the Aggression Against Ukraine Resolution adopted at the UN General Assembly of 2 March 2022. Russia should comply with the 16 March ruling by the UN International Court of Justice and immediately suspend military operations. Russia’s attack on Ukraine threatens global security. Its assault on international norms makes the world less safe. President Putin’s escalatory rhetoric is irresponsible and destabilizing.
“Russia needs to show it is serious about negotiations by immediately implementing a ceasefire. We call on Russia to engage constructively in credible negotiations with Ukraine to achieve concrete results, starting with a sustainable ceasefire and moving towards a complete withdrawal of its troops from Ukrainian territory. Russia’s continuing aggression while discussions are taking place is deplorable. We support Ukraine’s efforts to achieve peace, and those undertaken diplomatically by Allies to weigh in on Russia to end the war and relieve human suffering.
We reaffirm our unwavering support for the independence, sovereignty, and territorial integrity of Ukraine within its internationally recognized borders extending to its territorial waters.
“Ukraine has a fundamental right to self-defence under the United Nations Charter. Since 2014, we have provided extensive support to Ukraine’s ability to exercise that right. We have trained Ukraine’s armed forces, strengthening their military capabilities and capacities and enhancing their resilience.
NATO Allies have stepped up their support and will continue to provide further political and practical support to Ukraine as it continues to defend itself.
NATO Allies will also continue to provide assistance in such areas as cybersecurity and protection against threats of a chemical, biological, radiological, and nuclear nature.
NATO Allies also provide extensive humanitarian support and are hosting millions of refugees. Foreign Ministers will discuss further our support to Ukraine when they meet in April," the statement reads.