Ռուս բարձրաստիճան զինվորականները ամերիկացի գործընկերների զանգերին չէին պատասխանում դեռեւս ուկրաինական ճգնաժամի սրումից առաջ:
«Վերջին ամսվա ընթացքում Պենտագոնի ղեկավար Լլոյդ Օսթինը եւ Շտաբների պետերի միացյալ կոմիտեի նախագահ Մարկ Միլին փորձում են հեռախոսային կապ հաստատել ռուս գործընկերների հետ: Պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն եւ ՌԴ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ Վալերի Գերասիմովը մինչ այժմ հրաժարվել են խոսել։ Մենք նախկինի պես կարծում ենք, որ ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարների փոխգործակցությունն այս պահին չափազանց կարեւոր է»,- ասվում է Պենտագոնի մամուլի քարտուղար Ջոն Քիրբիի հայտարարության մեջ:
Օսթինը վերջին անգամ ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուի հետ փետրվարի 18-ին է խոսել։ Մարկ Միլին Գերասիմովի հետ վերջին անգամ խոսել է փետրվարի 11-ին:

Высокопоставленные российские военные отклоняли звонки своих американских коллег еще до  эскалации украинского кризиса.
«В течение последнего месяца  глава Пентагона Ллойд  Остин и председатель Объединенного комитета начальников штабов Марк Милли добивались и продолжают добиваться телефонных разговоров со своими российскими коллегами. Министр  обороны Сергей Шойгу и  глава генштаба РФ генерал Валерий Герасимов до сих пор отказывались от участия. Мы по-прежнему считаем, что взаимодействие между руководителями оборонных ведомств США и России является критически важно в настоящее время», - говорится в заявлении пресс-секретаря Пентагона Джона Кирби.
Впоследний раз Остин разговаривал с министром обороны России Сергеем Шойгу 18 февраля. Председатель Объединенного комитета начальников штабов генерал Марк Милли в последний раз разговаривал с Герасимовым 11 февраля.