ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Ասկերանում տիրող իրադրության վերաբերյալ։ Հայտարարությունում ասվում է․
«Այսօր ժամը 16:00-ի սահմաններում ադրբեջանական զինված ուժերը ռուսական խաղաղապահ առաքելության պատասխանատվության գոտում խախտել են Լեռնային Ղարաբաղի շփման գիծը և ներխուժել են Արցախի Փառուխ գյուղ։
Ադրբեջանի այս ագրեսիվ գործողությունները ևս մեկ անգամ վկայում են, որ պաշտոնական Բաքուն շարունակում է կոպտորեն խախտել 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, համաձայն որի` դադարեցվում էին ռազմական գործողությունները, կողմերը կանգ էին առնում զբաղեցրած դիրքերում և Լեռնային Ղարաբաղում շփման գծի երկայնքով տեղակայվում էր Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմը։
Այս գործողություններին նախորդել են Ադրբեջանի կողմից Արցախը սնուցող միակ գազատարի աշխատանքի ամբողջական խափանումը, մեծ տրամաչափի զինատեսակներից քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորումը, արցախահայությանն ահաբեկող սպառնալիքները և էթնիկ զտմանն ուղղված այլ քայլեր։ Ավելին, Եվրոպայում անվտանգային իրավիճակի կտրուկ սրման հետ մեկտեղ Բաքվի նմանօրինակ գործողությունները լրջորեն վտանգում են տարածաշրջանային կայունությունը և խաղաղությունը։
Ակնկալում ենք, որ ռուս խաղաղապահ զորքերը, որոնց պատասխանատվության գոտում է տեղի ունենում սադրանքը, միջոցներ կձեռնարկեն, որպեսզի Ադրբեջանի զորքերը անհապաղ վերադառնան ելման դիրքեր և անշեղորեն պահպանեն նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները։
Միջազգային հանրությանը կոչ ենք անում հստակ գնահատական հնչեցնել խաղաղության գործընթացը ձախողելուն ուղղված Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունների կապակցությամբ և աջակցել Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելու և Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը հասնելու ջանքերին»:

We call on the international community to make a clear assessment of Azerbaijan's provocative actions aimed at undermining the peace process and to support efforts for establishing peace in the South Caucasus and achieving a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, the statement of the Armenian Foreign Ministry said.
"Today at around 16:00, the Azerbaijani armed forces violated the line of contact with Nagorno-Karabakh in the area of responsibility of the Russian peacekeeping mission and infiltrated into the village of Parukh in Artsakh.
These aggressive actions of Azerbaijan once again demonstrate that official Baku continues to grossly violate the Trilateral Statement of November 9, 2020, according to which the hostilities were ceased, the sides stopped in their positions and peacekeeping forces of Russia were deployed along the line of contact in Nagorno-Karabakh.
These actions were preceded by Azerbaijan's complete disruption of the only gas pipeline supplying Artsakh, the targeting of civilian infrastructure with large-caliber weapons, terrorising threats towards the Armenians of Artsakh, and other steps aimed at ethnic cleansing. Moreover, along with the drastic escalation of the security situation in Europe, such actions by Baku seriously endanger regional stability and peace.
We expect that the Russian peacekeeping forces in whose area of responsibility the provocation takes place will undertake measures to ensure that the Azerbaijani troops immediately return to their initial positions and adhere to the commitments undertaken under the November 9 Trilateral Statement," the statement reads.