ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ կկիրառի ընկերությունների նկատմամբ, որոնք, ենթադրաբար, օգնել են ՌԴ-ին ուկրաինական պատերազմում, գրում է The Wall Street Journal-ը՝ վկայակոչելով ամերիկյան պաշտոնական աղբյուրները։
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության պատժամիջոցները, որոնց մասին կարող է հայտարարվել արդեն հաջորդ շաբաթ, սահմանվում են այն կապակցությամբ, որ ԱՄՆ-ն եւ նրա դաշնակիցները շարունակում են պատժամիջոցներ կիրառել տնտեսական մի շարք ոլորտների նկատմամբ՝ ի պատասխան Ուկրաինա Ռուսաստանի  ներխուժման:
«Նշված պատժամիջոցներն ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի ստորագրած գործադիր հրամանի վերջին գործողությունն է, որը նպատակ ունի արգելափակել կամ արգելել Մոսկվայի անունից վնասակար արտասահմանյան գործունեության մեջ ներգրավված կազմակերպությունների կամ անհատների հետ գործարքները»,- նշում է պարբերականը։
Աղբյուրների խոսքով՝ Ռուսաստանի կառավարությունը մեծապես հենվում է արեւմտյան եւ միջազգային առանցքային տեխնոլոգիաների վրա՝ իր պաշտպանական արդյունաբերությունն աշխատացնելու համար։ Նոր պատժամիջոցներն ուղղված են ընկերություններին, որոնք մտնում են ռուսական գնումների ցանցերի մեջ, որոնք արտադրում եւ գնում են ինչպես քաղաքացիական, այնպես էլ ռազմական նշանակության ապրանքներ:
Դրանց թվում է «Серния Инжиниринг»-ը, որը, ըստ ԱՄՆ-ի, գնումների ցանցային կենտրոն է, որը զենք է բաժանում ռուսական հետախուզական ծառայություններին, ինչպես նաեւ Sertal-ը, որն ըստ ԱՄՆ վարչակազմի՝ արտադրում է սարքավորումներ եւ տեխնոլոգիաներ ռուս զինվորականների համար:

Администрация Байдена готовит санкции против российских компаний, которые, по ее мнению, поставляют товары и услуги для военных и разведывательных служб, включая компоненты двойного назначения, используемые для распространения оружия, пишет The Wall Street Journal со ссылкой на американские официальные источники.
Санкции Министерства финансов, о которых может быть объявлено уже на следующей неделе, вводятся в связи с тем, что США и их союзники продолжают применять санкции против целого ряда секторов экономики в ответ на вторжение России в Украину.
«Упомянутые санкции являются последним действием в рамках исполнительного распоряжения, подписанного президентом США Джо Байденом, которое направлено на блокирование или запрет операций с организациями или лицами, связанными с вредоносной иностранной деятельностью от имени Москвы», - отмечает издание.
По словам американских чиновников и согласно документам, попавшим в распоряжение The Wall Street Journal, российское правительство в значительной степени полагается на ключевые западные и международные технологии для функционирования своей оборонной промышленности. Новые санкции направлены на компании, которые являются частью российских закупочных сетей, производящих и покупающих товары как гражданского, так и военного назначения.
Среди тех, против кого, как ожидается, будут введены санкции «Серния Инжиниринг», которая, по мнению США, является центром закупочной сети, занимающейся распространением оружия для российских спецслужб; и компания Sertal, которая, по мнению администрации США, производит оборудование и технологии для российских военных.
США также введут санкции против четырех подставных компаний, используемых упомянутыми компаниями для облегчения закупок для военных, отмечает издание.