Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը հայտնել է Թեհրանի պատրաստակամության մասին՝ մասնակցելու Եմենի ճգնաժամի կարգավորմանը, հաղորդում է Tasnim-ը։
Բեյրութ կատարած այցի ընթացքում Իրանի արտգործնախարարը հանդիպել է Լիբանանի նախագահ Միշել Աունի հետ,  քննարկել են մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ երկկողմ կապերի ընդլայնումը, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային ու միջազգային իրադարձությունները։
«Մենք ուշադիր հետեւում ենք Լիբանանում տեղի ունեցող իրադարձություններին եւ այս երկրի բարեկամն ու աջակիցն ենք թե՛ դժվար օրերին, թե՛ հանգիստ ժամանակներում։ Մենք պատրաստ ենք բոլոր տեսակի համագործակցության այս բարեկամ երկրի հետ ներկա դժվարին ժամանակաշրջանում»,- ասել է նա։
Իրանի արտգործնախարարը նշել է տարածաշրջանում զարգացումների արագ տեմպերը։
«Մենք հավատում ենք, որ այդ իրադարձությունները կբավարարեն Լիբանանի եւ ողջ տարածաշրջանի շահերը»,- ասել է նա։
Նա նաեւ հայտարարել է Իրանի պատրաստակամության մասին՝ կիրառելու սեփական ներուժը՝ Եմենի ճգնաժամի կարգավորման գործում դերակատարություն ունենալու համար։
Աբդոլլահիանը հավելել է,  որ ԻԻՀ-ը ողջունում է Սիրիայի հարաբերությունները տարածաշրջանի եւ արաբական երկրների հետ։
Իր հերթին, Աունը մատնանշել է իր երկրի տնտեսական դժվարությունները՝ ասելով, որ տարածաշրջանում ցանկացած խնդիր բացասաբար է անդրադառնում Լիբանանի վրա եւ, ընդհակառակը, Լիբանանի ցանկացած խնդիր բացասաբար է անդրադառնում տարածաշրջանի վրա։

Министр иностранных дел Ирана Хоссейн Амир Абдоллахиан выразил готовность Тегерана использовать свои возможности для участия в урегулировании кризиса в Йемене, сообщает Tasnim.
В ходе своего визита в Бейрут глава МИД Ирана провел встречу с президентом Ливана Мишелем Ауном, на которой обсудил ряд вопросов, включая расширение двусторонних связей, а также региональные и международные события.
«Мы внимательно следим за событиями в Ливане и являемся другом и сторонником этой страны как в трудные дни, так и в спокойные времена. Мы готовы ко всем видам сотрудничества с этой дружественной страной в ее нынешний сложный период», - сказал он.
Министр иностранных дел Ирана указал на быстрые темпы развития событий в регионе.
«Мы считаем, что эти события будут отвечать интересам Ливана и всего региона», - отметил Абдоллахиан.
Он также заявил о готовности Ирана использовать свой собственный потенциал, чтобы сыграть роль в разрешении кризиса в Йемене.
Исламская Республика Иран, добавил он, приветствует отношения Сирии с регионом и арабскими странами.
Со своей стороны Аун указал на экономические трудности, с которыми сталкивается его страна, заявив, что любая проблема в регионе негативно влияет на Ливан и, наоборот, любая проблема в Ливане оказывает негативное влияние на регион, сообщает Министерство иностранных дел Ирана.
«К сожалению, мы живем в регионе, где существует целая паутина проблем. В то время как арабские государства взбудоражены, мы страдаем от проблемы сирийских беженцев, поэтому должны двигаться к стабильности», - сказал президент Ливана.
Аун отметил, что ливанское движение сопротивления, пользующееся поддержкой Ирана, смогло разрастись на юге страны и принесло стране спокойствие, но Ливан испытывает давление из-за того же движения сопротивления.