Աֆղանստանի հարցերով ԱՄՆ հատուկ ներկայացուցիչ Թոմաս Ուեսթը շաբաթ օրը հայտարարել է, թե հուսով է, որ առաջիկա օրերին աղջիկների կրթության վերաբերյալ «Թալիբան»-ի որոշումը կվերանայվի, հաղորդում է Reuters-ը։
«Հուսով եմ, որ առաջիկա օրերին մենք կտեսնենք այս որոշման չեղարկումը»,- Դոհայի ֆորումում ասել է Ուեսթը։
ԱՄՆ-ը հանկարծ չեղարկել է Դոհայում թալիբների հետ հանդիպումները, որոնց ժամանակ կարեւոր տնտեսական հարցեր պետք է քննարկվեին, ուրբաթ օրը հայտարարել են պաշտոնյաները այն բանից հետո, երբ Աֆղանստանի իսլամիստ կառավարիչները չեղարկել են բոլոր աղջիկներին միջնակարգ դպրոց վերադառնալու թույլտվության որոշումը:

Специальный представитель США по Афганистану Томас Уэст заявил в субботу, что он надеется, что в ближайшие дни произойдет пересмотр решения «Талибана» в отношении образования девочек, передает Reuters.
«Я надеюсь, что в ближайшие дни мы увидим отмену этого решения», - сказал Томас Уэст, специальный представитель США по Афганистану, на форуме в Дохе.
США внезапно отменили встречи с талибами в Дохе, на которых должны были обсуждаться ключевые экономические вопросы, сообщили официальные лица в пятницу, после того как исламистские правители Афганистана отменили решение разрешить всем девочкам вернуться в среднюю школу.