Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը զսպվածության կոչ է արել ինչպես խոսքերում, այնպես էլ գործողություններում: Ինչպես փոխանում է Reuters-ը, նման հայտարարությամբ Մակրոնը հանդես է եկել՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հայտարարությունը, որով վերջինս ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին անվանել էր «մսագործ» և հայտարարել, որ նա «չպետք է մնա իշխանության գլխին»:
«Ես նման ձեւակերպումներ չէի, քանի որ շարունակում եմ բանակցություններ վարել նախագահ Պուտինի հետ»,- հայտարարել է Մակրոնը France 3 հեռուստաալիքի եթերում:
«Մենք ցանկանում ենք առանց էսկալացիայի դադարեցնել պատերազմը, որը Ռուսաստանն սկսել է Ուկրաինայում, այդ է մեր նպատակը»,- ասել է Մակրոնը:
«Եթե դա այն է ինչ մենք ուզում ենք անել, չպետք է էսկալացիայի գնանք՝ ոչ խոսքով, ոչ գործողություններով»,- հավելել է ֆրանսիացի առաջնորդը:
Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու Մարին Լե Պենը հավանություն է հայտնել Մակրոնի մոտեցմանը:
«Ակնհայտ է, որ այդ խոսքերը յուղ են լցնում կրակին»,- ասել է նա՝ մեկնաբանելով Բայդենի հայտարարությունը:

French President Emmanuel Macron called for restraint in dealing with the Ukraine conflict, after US President Joe Biden described Russian President Vladimir Putin as a "butcher" and said he should not remain in power, Reuters reported.
"I wouldn't use this type of wording because I continue to hold discussions with President Putin," Macron said on France 3 TV channel.
"We want to stop the war that Russia has launched in Ukraine without escalation—that's the objective," Macron said, noting the objective was to obtain a ceasefire and the withdrawal of troops through diplomatic means.
"If this is what we want to do, we should not escalate things—neither with words nor actions," the French president said.