Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը զսպվածության կոչ է արել ինչպես խոսքերում, այնպես էլ գործողություններում: Ինչպես փոխանում է Reuters-ը, նման հայտարարությամբ Մակրոնը հանդես է եկել՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հայտարարությունը, որով վերջինս ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին անվանել էր «մսագործ» և հայտարարել, որ նա «չպետք է մնա իշխանության գլխին»:
«Ես նման ձեւակերպումներ չէի, քանի որ շարունակում եմ բանակցություններ վարել նախագահ Պուտինի հետ»,- հայտարարել է Մակրոնը France 3 հեռուստաալիքի եթերում:
«Մենք ցանկանում ենք առանց էսկալացիայի դադարեցնել պատերազմը, որը Ռուսաստանն սկսել է Ուկրաինայում, այդ է մեր նպատակը»,- ասել է Մակրոնը:
«Եթե դա այն է ինչ մենք ուզում ենք անել, չպետք է էսկալացիայի գնանք՝ ոչ խոսքով, ոչ գործողություններով»,- հավելել է ֆրանսիացի առաջնորդը:
Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու Մարին Լե Պենը հավանություն է հայտնել Մակրոնի մոտեցմանը:
«Ակնհայտ է, որ այդ խոսքերը յուղ են լցնում կրակին»,- ասել է նա՝ մեկնաբանելով Բայդենի հայտարարությունը:

Президент Франции Эммануэль Макрон призвал к сдержанности как в словах, так и в действиях при решении конфликта в Украине, после того как президент США Джо Байден назвал президента России Владимира Путина «мясником» и заявил, что он «не должен оставаться у власти», передает Reuters.
«Я бы не стал использовать подобные формулировки, потому что я продолжаю вести переговоры с президентом Путиным», - сказал Макрон в эфире телеканала France 3.
«Мы хотим остановить войну, которую Россия начала в Украине, без эскалации - такова цель», - сказал Макрон, отметив, что цель состоит в том, чтобы добиться прекращения огня и вывода войск дипломатическим путем.
«Если это то, что мы хотим сделать, мы не должны идти на эскалацию - ни словами, ни действиями», - сказал он.