Հայաստանում գույք ձեռք բերելու վերաբերյալ օրենսդրական կարգավորումներն այնպիսին են, որ ՀՀ-ում ոչ գյուղատնտեսական նշանակության անշարժ գույք կարող են ձեռք բերել ցանկացած պետության քաղաքացիներ: Այս մասին այսօր՝ մարտի 28-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց Կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը։
«Եթե չեմ սխալվում 2002 թվականից սկսած, իրավունքների գրանցման կետից սկսած մինչև այսօր ունեցել ենք 72 միավոր անշարժ գույքի ձեռքբերում Թուրքիայի քաղաքացիների կողմից։ Դրանց մեծ մասը բնակարաններ էին, մի հատվածը հասարակական փոքր օբյեկտներ և այլն: Այստեղ մենք որեւէ խնդիր չենք տեսնում:
Իսկ երբ Ադրբեջանի քաղաքացիներն այստեղ գույք են ձեռք բերում, իրենք ունենում են ճամփորդական անձնագրեր: Այսինքն իրենք գալիս են, մեզ մոտ ստանում են ճամփորդական անձնագիր: Այդ անձնագիրը ստանալու պրոցեդուրայի ընթացքում  ձեր նշած մտավախությունները փարատվում են: Ինքը գալիս է, ձեռք է բերում անշարժ գույք: Եթե չեմ սխալվում, Ադրբեջանի քաղաքացիները, որոնք ունեն Հայաստանի ճամփորդական անձնագիր, 5-6 հոգի են»,-ասաց նա:
Հարցին՝ արդյո՞ք վերջին շրջանում է նկատվել գույք ձեռք բերելու ակտիվությունը Ադրբեջանի և Թուրքիայի քաղաքացիների կողմից, Թովմասյանը բացասական պատասխան տվեց։

Citizens of any country can acquire non-agricultural real estate in Armenia. Suren Tovmasyan, Head of the Cadastre Committee of Armenia, told this to reporters in the National Assembly Monday.
"If I am not mistaken, since 2002, from the point of registration of rights until today, we have had the acquisition of 72 real estates [in Armenia] by Turkish citizens. Most of them were apartments, some—small public facilities, and etc. We do not see any problem here.
And when Azerbaijani citizens acquire property here, they are having travel passports; that is, they come [here], get a travel passport at us. The fears you mentioned during the procedure for obtaining that passport disappear. He comes, acquires real estate [in Armenia]. If I am not mistaken, the Azerbaijani citizens who have a travel passport of Armenia are 5-6 people," Tovmasyan said.
And when asked whether an activeness of acquiring property in Armenia by Azerbaijani and Turkish citizens been noticed recently, the head of the Cadastre Committee gave a negative response.