Մարտի 28-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Անն Լույոյին, NEWS.am–ին տեղեկացնում է ԱԳՆ–ից։
Հանդիպման քննարկման առանցքում եղել է Ադրբեջանի զինուժի ներխուժման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը։ Արարատ Միրզոյանն անթույլատրելի է համարել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչության դեմ շարունակական սադրանքներն և ագրեսիվ գործողություններ, կենսական նշանակության ենթակառուցվածքների բնականոն աշխատանքը դիտավորյալ խափանելու փորձերը։
Նախարար Միրզոյանը կարևորել է ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ միջազգային հանրության պատշաճ և հասցեական արձագանքը՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի տարածքից ադրբեջանական զինուժի դուրսբերմանը և իրավիճակի դեէսկալացիային։

On March 28, the Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan received the Ambassador of France to Armenia Anne Louyot, the press service of the Foreign Ministry reported.
“The main subject of the meeting was the situation in Nagorno-Karabakh resulting from the incursion of Azerbaijani armed forces. Ararat Mirzoyan considered inadmissible the continuous provocation and aggressive actions of Azerbaijan toward the peaceful population of Nagorno-Karabakh and the attempts to deliberately disrupt the proper operation of the critical infrastructure.
Minister Mirzoyan emphasized the proper and targeted response of the international community to the situation, aimed at withdrawal of the Azerbaijani armed forces from the territory of Nagorno-Karabakh and the de-escalation of the situation,” the statement reads.