Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին երեքշաբթի մեկնել է Ուկրաինա՝ բանակցելու կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ, ԱԷՄԳ-ի կողմից նախատեսված շտապ տեխնիկական օգնության ցուցաբերման առնչությամբ, նշվել է գործակալության հայտարարությունում։
Օգնությունը ներառելու է երկրի միջուկային օբյեկտների անվտանգության ապահովումն ու պաշտպանությունը եւ վթարի (որը կարող է վտանգ ներկայացնել մարդկանց եւ շրջակա միջավայրի համար) հավանականության բացառումը, նշել են ԱԷՄԳ-ում։
«Գլխավոր տնօրենի այցի նպատակը Ուկրաինայի միջուկային օբյեկտների օպերատիվ անվտանգության ապահովման նախաձեռնումն է։ Այն ներառելու է ԱԷՄԳ-ի փորձագետների այցելություն գերակա օբյեկտներ եւ կենսականորեն կարեւոր նյութերի առաքում՝ անվտանգության եւ պահպանության ապահովման համար, ներառյալ մոնիթորինգի եւ վթարային արձագանքման համար անհրաժեշտ սարքավորումները»,- նշվել է ԱԷՄԳ-ի կայքում հրապարակված հայտարարությունում։
«Այցի ընթացքում, այս շաբաթ, գլխավոր տնօրենը կմեկնի ուկրաինական ատոմակայաններից մեկը»,- նշվել է կայքում հրապարակված հայտարարությունում։
Գրոսին ասել է, որ ռազմական հակամարտությունը ուկրաինական ԱԷԿ-ները եւ ռադիոակտիվ նյութեր ունեցող այլ օբյեկտները կանգնեցրել է աննախադեպ վտանգի առջեւ։

Director General of the International Atomic Energy Agency Rafael Grossi arrived in Ukraine on Tuesday for talks with senior government officials over the IAEA's planned emergency technical assistance, the agency said in a statement.
Assistance will consist in ensuring the safety and protection of the country's nuclear facilities and preventing the risk of an accident that could pose a danger to people and the environment, the IAEA noted.
The purpose of the Director General's visit is to initiate operational security of Ukraine's nuclear facilities. It will include the dispatch of IAEA experts to priority sites and the delivery of vital safety and security supplies, including monitoring and emergency response equipment, the statement posted on the IAEA website said.
During his visit this week, the director general will travel to one of Ukraine's nuclear power plants, the statement posted on the IAEA website said.
Grossi said that the military conflict exposes Ukrainian nuclear power plants and other facilities with radioactive materials to unprecedented danger.