Իտալիան ուկրաինացիներին 12 ամսվա կեցության իրավունք կտրամադրի, ինչը թույլ կտա նրանց օգտվել առողջապահության համակարգից, շուկայից, աշխատանքի, կրթության իրավունքից եւ որոշ սոցիալական նպաստներից, գրել է Euractiv-ը։
Իտալիայի վարչապետ Մարիո Դրագին մարտի 29-ին ստորագրել է հրամանագիր այս մասին։ Փաստաթղթի համաձայն՝ կառավարությունը կստեղծի Ուկրաինայից փախստականների ժամանակավոր պաշտպանության եւ օգնության  մեխանիզմներ։
Իտալիայի Քաղաքացիական պաշտպանության պետ Ֆաբրիցիո Կուրսիոն եւս ստորագրել է պայմանագիր հատուկ ֆոնդի հետ, որով նախատեսվում է 300 եվրոյի չափով ամենամսյա մուծում՝ Ուկրաինայից յուրաքանչյուր փախստականի համար, առավելագույնը երեք ամսվա ընթացքում։

Италия предоставит украинцам вид на жительство сроком на 12 месяцев, что позволит им получить доступ к здравоохранению, рынку труда, образованию и некоторым социальным пособиям, пишет Euractiv.
Премьер-министр Италии Марио Драги подписал соответствующий указ 29 марта. Согласно документу, правительство разработает инструменты временной защиты и помощи для беженцев, прибывающих с Украины.
Начальник Гражданской защиты Италии Фабрицио Курсио также подписал контракт со специальным фондом, предусматривающим ежемесячный взнос в размере €300 на каждого беженца из Украины в течение максимум трех месяцев.