Իտալիան ուկրաինացիներին 12 ամսվա կեցության իրավունք կտրամադրի, ինչը թույլ կտա նրանց օգտվել առողջապահության համակարգից, շուկայից, աշխատանքի, կրթության իրավունքից եւ որոշ սոցիալական նպաստներից, գրել է Euractiv-ը։
Իտալիայի վարչապետ Մարիո Դրագին մարտի 29-ին ստորագրել է հրամանագիր այս մասին։ Փաստաթղթի համաձայն՝ կառավարությունը կստեղծի Ուկրաինայից փախստականների ժամանակավոր պաշտպանության եւ օգնության  մեխանիզմներ։
Իտալիայի Քաղաքացիական պաշտպանության պետ Ֆաբրիցիո Կուրսիոն եւս ստորագրել է պայմանագիր հատուկ ֆոնդի հետ, որով նախատեսվում է 300 եվրոյի չափով ամենամսյա մուծում՝ Ուկրաինայից յուրաքանչյուր փախստականի համար, առավելագույնը երեք ամսվա ընթացքում։

Italy will provide Ukrainians with a residence permit for 12 months, which will allow them to access healthcare, the labor market, education and some social benefits, writes Euractiv.
Italian Prime Minister Mario Draghi signed the corresponding decree on March 29. According to the document, the government will develop temporary protection and assistance tools for refugees arriving from Ukraine.
The head of the Italian Civil Protection, Fabrizio Curcio, also signed a contract with a special fund that provides for a monthly contribution of €300 for each refugee from Ukraine for a maximum of three months.