Հարավային Օսիան մտադիր է մտնել Ռուսաստանի կազմի մեջ որպես սուբյեկտ, այնուհետեւ իշխանություններն անհրաժեշտ են համարում նախաձեռնել Հյուսիսային Օսիային միանալու ընթացակարգ։ Այս մասին «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքի եթերում հինգշաբթի ասել է Հարավային Օսիայի նախագահ Անատոլի Բիբիլովը, տեղեկացրել է ՏԱՍՍ-ը։
Չորեքշաբթի Հարավային Օսիայի Հանրապետության նախագահ Անատոլի Բիբիլովը հայտարարել էր, որ երկիրը իրավաբանական քայլեր կձեռնարկի՝ առաջիկայում ՌԴ-ի կազմ մտնելու համար։
«Ալանիան մենք արդեն ունենք. եւ Հյուսիսային Օսիան՝ Ալանիան եւ Հարավային Օսիան, Ալանիա պետությունն են։ Դա արդեն մեկ Ալանիա է։ Երբ մենք արդեն Ռուսաստանի Դաշնության կազմում լինենք, կլինեն նաեւ ընթացակարգեր, որոնք կապված են սուբյեկտների միավորման հետ։ Այսօրվա դրությամբ Հարավային Օսիան կարող է մտնել ՌԴ-ի կազմի մեջ որպես Ռուսաստանի սուբյեկտ։ Ես կարծում եմ, որ Օսիայի միավորումն անհրաժեշտ է»,- ասել է Բիբիլովը։
Նա նշել է, որ ՌԴ-ի կազմի մեջ մտնելը բազմիցս կավելացնի հանրապետության անվտանգությունը, ինչը կարեւոր դեր ունի հասարակության համար։ «ՌԴ-ի նոր Սահմանադրությունում գրված է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը ոչ մի դեպքում ոչ մեկին չի տա տարածքներ, որոնք Ռուսաստանի Դաշնությանն են։ Դա քանիցս ամրապնդում է Հարավային Օսիայի Հանրապետության բնակչության անվտանգությունը»,- նշել է Բիբիլովը։
Ըստ նրա՝ Ռուսաստանի կազմում հանրապետությունը տնտեսության զարգացման մեծ հնարավորություն կունենա։ Սոցիալ-տնտեսական զարգացման հնարավորությունները բազմիցս կավելանան։ «Դուք հիանալի գիտեք, որ այսօրվա դրությամբ ծրագիրը, որը կար, ներդրումայյին ծրագիր է, որն ուղղված է ենթակառուցվածքի, սոցիալական օբյեկտների զարգացմանը։ Այսօրվա դրությամբ մենք ՌԴ-ի հետ մշակել ենք սոցիալ-տնտեսական զարգացման ծրագրի բյուջեն, այդ ծրագիրը երեք տարվա համար է եւ ֆինանսական առումով մոտ 4 մլրդ ռուբլու ծրագիր է»,- ասել է Բիբիլովը։
Հարավային Օսիայի Հանրապետությունը խորհրդակցություններ է անցկացնում Ռուսաստանի հետ նրա կազմ մտնելու հանրաքվե անցկացնելու հարցով։
«Ամենագլխավորն այն է, որ խորհրդակցություններ են անցկացվում մեր ռուս գործընկերների հետ [ՌԴ-ի կազմ մտնելու հանրաքվե անցկացնելու հարցով]։ Եվ իրավաբանական գործողություններն առաջին հերթին պետք է հիմնված լինեն միջազգային իրավունքի վրա։ Դրա համար հիմք կա։ Հարավային Օսիան անկախ պետություն է եւ կարող է ընդունել այն որոշումները, որոնք իր համար կենսականորեն անհրաժեշտ կհամարի։ Այդ որոշումն իրականում կենսականորեն անհրաժեշտ է Հարավային Օսիայի ժողովրդի համար»,- ասել է նա։
Ռուսաստանը 2008թ. օգոստոսի 26-ին, Ցխինվալի դեմ Վրաստանի զինված ագրեսիայից հետո, ճանաչել է Հարավային Օսիայի եւ Աբխազիայի ինքնիշխանությունը։ Ռուսաստանի ղեկավարները բազմիցս հայտարարել են, որ նախկին երկու վրացական ինքնավարությունների անկախության ճանաչումն արտացոլում է գոյություն ունեցող իրողություններն ու վերանայման ենթակա չէ։ Բայց Թբիլիսին հրաժարվում է ճանաչել հանրապետությունների անկախությունը։
Հարավային Օսիայի ԿԸՀ-ն մարտի 15-ին ավարտել է հանրապետության նախագահի թեկնածուների գրանցումը։ Պետական բարձրագույն պաշտոնի համար ապրիլի 10-ին պայքարելու են Բիբիլովը, խորհրդարանի փոխնախագահ Ալեքսանդր Պլիեւը, «Նիխաս» քաղաքական կուսակցության առաջնորդ Ալան Գագլոեւը, պատգամավոր Հարի Մուլդարովը եւ նախկին պատգամավոր Դմիտրի Տասոյեւը։ Բիբիլովը նախագահ է ընտրվել 2017թ. ապրիլին, 2014թ. հունիսից զբաղեցնում էր հանրապետության խորհրդարանի նախագահի պաշտոնը։

Южная Осетия намерена войти в состав России как субъект, затем власти считают необходимым инициировать процедуру объединения с Северной Осетией. Об этом в эфире телеканала «Россия-24» в четверг заявил президент Южной Осетии Анатолий Бибилов, передает ТАСС
В среду президент Республики Южная Осетия Анатолий Бибилов заявил, что страна предпримет юридические шаги для вхождения в состав РФ в ближайшее время.
«Алания у нас уже есть: и Северная Осетия - Алания и Южная Осетия - Государство Алания. Это уже одна Алания. Когда мы будем уже в составе Российской Федерации, есть тоже процедуры, которые связаны с объединением субъектов. На сегодняшний день Южная Осетия может войти в состав РФ как субъект России. Я думаю, что объединение Осетии необходимо», - сказал Бибилов.
Он отметил, что вхождение в состав РФ многократно увеличит безопасность республики, что играет важную роль для общества. «В новой Конституции РФ прописано, что Российская Федерация ни в коем случае никому не будет отдавать территории, которые есть в Российской Федерации. Это многократно увеличивает безопасность населения Республики Южная Осетия», - отметил Бибилов.
По его словам, в составе России республика получит больше возможностей для развития экономики. Так, возможности для социально-экономического развития увеличатся в разы. «Вы прекрасно знаете, что на сегодняшний день программа, которая была, это инвестиционная программа, которая направлена на развитие инфраструктуры, социальных объектов. На сегодняшний день мы проработали с РФ бюджет программы социально-экономического развития, эта программа на три года и в финансовом плане это около 4 млрд рублей», - резюмировал Бибилов.
Республика Южная Осетия проводит консультации с Россией по вопросу проведения референдума о вхождении в ее состав, сообщил президент.
«Самое главное - уже проходят консультации с нашими российскими коллегами [по вопросу проведения референдума о вхождении в РФ]. И юридические действия - они должны быть в первую очередь основаны на международном праве. Основа для этого есть. Южная Осетия - независимое государство, и может принимать те решения, которые оно считает для себя жизненно необходимыми. Это решение является на самом деле жизненно необходимым для народа Южной Осетии», - сказал он.
Россия 26 августа 2008 года после вооруженной агрессии Грузии против Цхинвала признала суверенитет Южной Осетии и Абхазии. Руководители России не раз заявляли, что признание независимости двух бывших грузинских автономий отражает существующие реалии и пересмотру не подлежит. Однако Тбилиси отказывается признавать независимость республик.
ЦИК Южной Осетии 15 марта завершил регистрацию кандидатов в президенты республики. За высший государственный пост 10 апреля будут бороться Бибилов, вице-спикер парламента Александр Плиев, лидер политической партии «Ныхас» Алан Гаглоев, депутат Гарри Мулдаров и бывший депутат Дмитрий Тасоев. Бибилов был избран на пост президента в апреле 2017 года, с июня 2014 года он занимал должность председателя парламента республики.