Ադրբեջանը փորձում է օգտվել Ուկրաինայի իրադարձություններում Ռուսաստանի զբաղվածությունից։ Այս մասին «ЛДПР ТВ»-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ Պետդումայի նախկին պատգամավոր, Ռուսաստանի Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության Գերագույն խորհրդի պատգամավոր Ալեքսանդր Շերինը։
«Սա, այսպես կոչված, գործընկերների «նորմալ» պահվածք է, որոնք որոշ ժամանակ հարմար պահի են սպասում, եւ երբ ռուսական բանակը մասնակցում է նման լայնածավալ միջոցառումների, փորձում են օգտագործել իրենց հնարավորությունը՝ ինչ-որ կերպ իրենց մասին միջազգային ասպարեզում հիշեցնելու համար, փորձում են Ռուսաստանին շանտաժի ենթարկել նրանով, որ հիմա մեր հիմնական միջոցներն ու ուժերը զբաղված են»,-ասել է նա։
«Բայց նրանք մոլորության մեջ են այն առումով, որ Ռուսաստանն այսօր ամբողջովին զբաղված է՝ իր զինված ուժերով եւ ռեսուրսներով։ Իսկ Ռուսաստանի Դաշնությունն ունի բավարար ուժեր եւ միջոցներ, որպեսզի համարժեք արձագանքի բոլոր մարտահրավերներին եւ սպառնալիքներին, որոնք կարող են նկատվել սահմանամերձ տարբեր շրջաններում…
Խորհրդային Միության փլուզումից հետո յուրաքանչյուր հանրապետություն ընտրեց իր ուղին։ Հայաստանը ՀԱՊԿ-ի անդամ է, Ադրբեջանը չմտավ ՀԱՊԿ, ավելին՝ համապատասխան երկկողմ համաձայնագրեր կնքեց ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայի հետ։ Հիշեցնեմ, որ Թուրքիան մի պետություն է, որը մեր ինքնաթիռները խոցելու որոշումներ է կայացնում։ Թուրքիան երբեք չի եղել, չի հանդիասնում եւ չի լինի բարեկամ պետություն։ Ըստ այդմ, ցանկացած պետություն, որը ռազմական դաշինքի մեջ է Թուրքիայի հետ, նույնպես չի կարող մեզ բարեկամ լինել։ Վաղ թե ուշ դա տեղի կունենա։ Իսկ երբ շահերի բախում է տեղի ունենում, ապա, համապատասխանաբար, Ադրբեջանն այսօր պարզ եւ հստակ հասկացնում է, որ չի պատրաստվում հաշվի առնել ռուս խաղաղապահների ներկայությունը Ղարաբաղի ժողովրդական հանրապետության տարածքում։ Մենք ստնում ենք Խորհրդային Միության ազգային քաղաքականության հետեւանքները։ Եվ իր հերթին, Ռուսաստանի Դաշնությունը պետք է ի սկզբանե արմատախիլ անի այս բոլոր հարցերը... Դեռեւս այն ժամանակ, երբ Թուրքիան հանդես եկավ Ադրբեջանի կողմից, Ռուսաստանը, հավանաբար, պետք է ավելի վճռական հանդես գար Հայաստանի կողմից: Այդ դեպքում գուցե այսօր շատ հարցեր չծագեին։
Եթե այսօր ինչ-որ մեկը փորձում է ինքն իր մասին հիշեցնել եւ դրսեւորել իրեն, դա ժամանակավոր երեւույթ է, մինչեւ որոշակի պահ... Ուկրաինան նույնպես փորձեց դրսեւորել իրեն, բայց հիմա մենք տեսնում ենք, թե ինչ է կատարվում։ Մենք բոլորին կհանգստացնենք, միշտ կարգուկանոն կհաստատենք»,- եզրափակեց քաղաքական գործիչը։
Regions.ru պորտալի համար իր մեկնաբանության մեջ Շերինը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների հնարավոր վերսկսման վերաբերյալ մտավախությունները անհիմն չեն։ «Իսկապես, մենք տեսնում ենք ադրբեջանական կողմի փորձերը օգտվելու այն հանգամանքից, որ մեր հայացքները, մեր զինված ուժերը, մեր արտաքին քաղաքական բոլոր կառույցները Ուկրաինայի իրադարձությունների կողմն են ուղղված։
Բայց այս իրավիճակում, իմ կարծիքով, Հայաստանն իրավունք ունի, որպես ՀԱՊԿ անդամ, դիմել Ռուսաստանի Դաշնությանը։ Ես չեմ ուզում որեւէ մեկին խորհուրդներ տալ, բայց կարող եմ ենթադրել, որ եթե Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի միջեւ համապատասխան հարաբերություններ կան, եւ Թուրքիան ռազմատեխնիկական օգնություն է ցույց տալիս Ադրբեջանին, ապա ՀԱՊԿ անդամ Ռուսաստանն էլ իրավունքներ, լիազորություններ ունի Հայաստանի հետ կապված։ Եվ եթե իրավիճակը մտնի նման տագնապալի հարթություն, ապա հավանաբար հայերը հնարավորություն ու իրավունք ունեն պաշտոնապես դիմել Ռուսաստանին՝ ռազմատեխնիկական աջակցության համար, ինչը նախկինում չեն արել։ Նկատի ունեմ հետեւյալ սխեման՝ հայկական բանակ եւ ռուսական սպառազինություն։
Եթե ադրբեջանական կողմը, հնարավոր է, որոշակի թուլություն է տեսել Ուկրաինայում Ռուսաստանի գործողություններում, ապա սա շատ խաբուսիկ տպավորություն է։ Առավել եւս, այստեղ իրավիճակները շատ տարբեր են։ Մի դեպքում խոսքն այն մասին է, որ Ռուսաստանը Ուկրաինայի բնակչությանը վերաբերվում է որպես սեփական քաղաքացիների, եւ փորձում է նվազագույնի հասցնել խաղաղ բնակչության կորուստները։ Իսկ եթե խոսենք հայկական բանակի գործողությունների մասին ռուսական զենքի օգնությամբ, ապա կարծում եմ, որ հայկական բանակն ունի իր սկզբունքներն ու մարտավարությունը։ Ասենք միայն, որ Հայաստանը պարզապես դեռ չի խնդրել ու Ռուսաստանից չի ստացել այդ ռազմատեխնիկական օգնությունը, որը կարող է արմատապես փոխել իրադարձությունների ընթացքը»,- նշել է նա։

Азербайджан пытается воспользоваться вовлеченностью России в события в Украине. Об этом в интервью «ЛДПР ТВ» заявил бывший депутат Госдумы России, член Высшего совета ЛДПР Александр Шерин.
«Это нормальное поведение так называемых партнеров, которые до поры до времени выжидают своего часа, и когда российская армия принимает участие в таких крупномасштабных мероприятиях, пытаются использовать свою возможность, как-то заявить о себе на международной арене, попытаться шантажировать Россию тем, что у нас сейчас отвлечены основные средства и силы» — сказал он.
«Но они заблуждаются в том, что Россия сегодня полностью отвлечена своими вооруженными силами и ресурсами , и у РФ достаточно сил и средств, чтобы адекватно отвечать всем вызовам и угрозам, которые могут наблюдаться в различных приграничных территориях...
После распада Советского союза каждая республика выбирала свой путь. Армения является членом ОКДБ, Азербайджан не стал вступать в ОДКБ, более того он заключил соответствующие двусторонние соглашения с Турцией, которая является членом НАТО. Напомню, что Турция – это государство, которое принимает решения сбивать наши самолеты. Турция никогда не была, не является и не будет дружественным государством. Соответственно любые государства, которые находятся с Турцией в военном альянсе тоже не могут быть для нас дружественными. Рано или поздно это произойдет. И когда наступает конфликт интересов, то соответственно Азербайджан сегодня ясно и четко дает понять, что не планирует считаться с наличием российских миротворцев на территории Карабахской народной республики. Это нам достались последствия национальной политики Советского союза. И в свою очередь РФ должна все эти вопросы тушить на корню...Тогда еще, когда Турция выступила на стороне Азербайджана, наверное, России нужно было более решительно выступать на стороне Армении. Тогда может быть многие вопросы сегодня не возникали.
Если сегодня кто-то пытается обозначить себя и заявить, это временное явление, до какого-то момента... И Украина пыталась о себе заявить, но вот сейчас мы наблюдаем, что происходит. Успокоим всех , всегда наведем порядок», - заключил политик.
В своем комментарии для портала Regions.ru, Шерин отметил, что опасения по поводу возможного возобновления боевых действий в Нагорном Карабахе небеспочвенны. «Действительно, мы видим попытки азербайджанской стороны воспользоваться тем, что основные наши взоры, наши вооруженные силы, все наши внешнеполитические структуры развернуты на события на Украине.
Но у Армении в этой ситуации, на мой взгляд, есть право как члену ОДКБ обратиться к Российской Федерации. Я не хочу никому давать каких-то советов, но я могу предположить, что если есть соответствующие взаимоотношения Турции и Азербайджана, и Турция оказывает содействие Азербайджану в военно-техническом плане, то такие же возможности, права и полномочия есть и у России, входящей в ОДКБ, по отношению к Армении. И если ситуация будет заходить вот в такую тревожную плоскость, то наверное, у армян есть возможность и право, чего они до этого не делали, официально обратиться к России за военно-технической поддержкой. Я имею в виду схему: армянская армия и российское вооружение.
Если азербайджанская сторона в действиях России на Украине, возможно, увидела какую-то слабость, то это очень обманчивое впечатление. Тем более, что ситуации здесь очень разные. В одном случае речь идет о том, что Россия относится к населению Украины как к своим гражданам, и пытается минимизировать потери среди мирного населения. А если речь пойдет о действиях армянской армии при помощи российского вооружения, то я думаю, что у армянской армии есть свои принципы и тактики. Скажем так, что Армения просто пока не запрашивала и не получала ту военно-техническую помощь от России, которая в корне может изменить ход событий», - отметил он.