ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի ՄԹ-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Թիմ Լոութենի գլխավորած պատվիրակությանը:
ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ողջունելով հյուրերին՝ Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել Հայաստանի եւ Արցախի համար դժվարին ժամանակաշրջանում Հայաստան այցելելու համար:
Հանդիպման մասնակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի եւ Միացյալ Թագավորության միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին՝ արձանագրելով, որ դրանք մի շարք ոլորտներում ամուր հարաբերությունների հաստատման տասնամյակներ էին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել վերջին երկու տարվա ընթացքում ՄԹ-ՀՀ բարեկամական խմբի անդամների աշխատանքը, ինչպես նաեւ կարեւորել է Հայաստանի եւ Արցախի առջեւ ծառացած անվտանգային, մարդասիրական մարտահրավերները մշտապես ուշադրության կենտրոնում պահելու եւ այդ մասին պարբերաբար բարձրաձայնելու պատրաստակամությունը:
Դիմելով բրիտանացի հյուրերին՝ Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է հետպատերազմյան ժամանակաշրջանում Թիմ Լոութենի եւ բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի հայանպաստ գործունեությունը եւ մշտապես դեմքով դեպի Հայաստանն ու Արցախը լինելու փաստը: Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանի կայունության եւ անվտանգային հարցերի շուրջ:
Հանդիպմանը գործընկերները փաստել են վերջին տարիներին հայ-բրիտանական քաղաքական շփումների զգալի ակտիվացումը եւ երկկողմ օրակարգի ընդլայնումը:
Այս իմաստով կարեւորվել է Միացյալ Թագավորության ֆինանսավորմամբ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) հայաստանյան գրասենյակի կողմից իրականացվող ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների զարգացմանն ուղղված «Ժամանակակից խորհրդարան՝ ժամանակակից Հայաստանի համար» ծրագիրը:

YEREVAN. – President Alen Simonyan of the Republic of Armenia National Assembly (RA NA) received the delegation led by the Head of the Great Britain-Armenia Friendship Group of the UK parliament, Tim Loughton.
Welcoming the guests, Simonyan expressed gratitude for visiting Armenia during a difficult period for Armenia and Artsakh (Nagorno-Karabakh), the NA informed Armenian News-NEWS.am.
The participants of the meeting referred to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and the United Kingdom, noting that they were the decades of the establishment of strong relations in a number of spheres.
The RA NA President highly appreciated the work of the members of the Great Britain-Armenia Friendship Group during the last two years, as well as highlighted the readiness to keep the security and humanitarian challenges facing Armenia and Artsakh in the center of attention and to voice about them regularly.
Addressing the British guests, Alen Simonyan has underlined the pro-Armenian activities of Tim Loughton and Baroness Caroline Cox during the post-war period and the fact that they always stand for Armenia and Artsakh. They exchanged ideas on the stability of the region and security issues.
During the meeting, the colleagues stated the significant activeness of the Armenian-British political contacts in recent years and the expansion of the bilateral agenda.
In this aspect, the Modern Parliament for a Modern Armenia (MAP) project implemented by the UN Office in Armenia of the United Nations Development Programme (UNDP) aimed at the development of the capacity of the RA National Assembly financed by the United Kingdom was highlighted.