Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի բանակցությունները պետք է շարունակվեն, Մոսկվան պատրաստում է իր արձագանքը Կիեւի առաջարկներին եւ ամրագրում է որոշակի առաջընթաց։ Այս մասին Հնդկաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սուբրամանյամ Ջայշանկարի հետ բանակցությունների արդյունքների հիման վրա հրավիրված մամուլի ասուլիսում ասել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, տեղեկացրել է ՏԱՍՍ-ը։
«Դուք լսեցիք, թե ինչպես մեկնաբանվեց վերջին փուլը Ստամբուլում մեր բանակցողների կողմից, որտեղ ուկրաինական կողմն առաջին անգամ թղթի վրա ներկայացրեց այն պայմանավորվածությունների տեսլականը, որոնց պետք է հասնել։ Եվ այդ պայմանավորվածությունները պետք է, ինչպես ասում են, ձեւավորվեն սկզբից։ Մեզ մոտ պատրաստվում է արձագանք, այնտեղ առաջընթաց կա, նախ, այն հարցում, որը վերաբերում է Ուկրաինայի՝ դաշինքի երկիր լինելու անհնարինության ճանաչմանը, Հյուսիսատլանտյան դաշինքում երջանկություն փնտրելու անհնարինությանն Ուկրաինայի համար. ապամիջուկային արտադաշինքային կարգավիճակ»,- ասել է ռուսական դիվանագիտության ղեկավարը։
Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանը տեսել է եւս մեկ իրողության շատ ավելի մեծ ընկալում ուկրաինական կողմից։ «Նկատի ունեմ իրավիճակը Ղրիմի եւ Դոնբասի հետ կապված,- շարունակել է Լավրովը։- Հետագա հնարավոր շփումների մասին. դրանք այժմ քննարկվում են, եւ դրանց մասին կհայտարարվի»։
Մոսկվան կողմ է, որպեսզի անվտանգության երաշխիքները ներկայացվեն ոչ միայն Ռուսաստանին, այլեւ Ուկրաինային եւ եվրոպական բոլոր երկրներին՝ այն փաստաթղթերին համապատասխան, որոնք երկար տարիներ ընդունվել են ԵԱՀԿ շրջանակում, եւ որոնք հռչակել են այն սկզբունքը, որ ոչ մի երկիր իր անվտանգությունը չի ամրապնդի մյուսների անվտանգության հաշվին։
Նախարարի խոսքով՝ ոչ ոք դեմ չի լինի, եթե Հնդկաստանը կարողանա աջակցել անվտանգության երաշխիքների տրամադրման գործընթացներին՝ միջազգային խնդիրների լուծման հարցում իր արդարացի դիրքորոշումների եւ իրատեսական մոտեցումների օգնությամբ։
Լավրովը նաեւ ընդգծել է, որ չի լսել խոսակցություններ այն մասին, որ Հնդկաստանը կարող է միջնորդ հանդիսանալ Մոսկվայի եւ Կիեւի միջեւ բանակցություններում։ «Միայն կարող եմ ասել, որ Հնդկաստանի հավասարակշիռ դիրքորոշումը, որը չի ենթարկվել ազդեցությա՝ն շանտաժի կամ թելադրանքի մեթոդների հետեւանքով, իհարկե, արժանի է մեր հարգանքին»,- ավելացրել է նախարարը։

Переговоры России и Украины должны продолжиться, Москва готовит свою реакцию на предложения Киева и фиксирует определенное движение вперед. Об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам переговоров с главой МИД Индии Субраманьямом Джайшанкаром, передает ТАСС.
«Вы слышали, как комментировался последний раунд нашими переговорщиками в Стамбуле, где впервые украинская сторона положила на бумагу свое видение договоренностей, которых необходимо достичь. И эти договоренности должны в общем-то сформироваться сначала. У нас готовится реакция, там есть движение вперед, прежде всего, в том, что касается признания невозможности Украины быть блоковой страной, невозможности для Украины искать счастья в Североатлантическом альянсе - безъядерный внеблоковый статус», - указал глава российского дипведомства.
Он подчеркнул, что Россия увидела с украинской стороны гораздо большее понимание еще одной реальности. «Имею в виду ситуацию с Крымом и в Донбассе, - продолжил Лавров. - Касательно потенциальных дальнейших контактов, они сейчас прорабатываются и будут объявлены».
Москва выступает за то, чтобы гарантии безопасности были предоставлены не только России, но также Украине и всем европейским странам в соответствии с теми документами, которые многие годы принимались в рамках ОБСЕ и которые провозгласили принцип о том, что никакая страна не будет свою безопасность укреплять за счет безопасности других.
По словам министра, никто не будет против, если Индия сможет поддержать процессы предоставления гарантий безопасности с помощью своих справедливых позиций и рациональных подходов к решению международных проблем.
Лавров также подчеркнул, что не слышал разговоров о том, что Индия может выступить посредником в переговорах между Москвой и Киевом. «Могу только сказать, что взвешенная позиция Индии, которая не подвержена влиянию в результате методов шантажа или диктата, конечно, вызывает у нас уважение», - добавил министр.