Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հանդիպման կազմակերպումը շարունակում է առաջնահերթություն լինել Թուրքիայի համար: Այս մասին ուրբաթ հայտնել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ռուս ղեկավարի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում:
«Նախագահ Էրդողանը հայտարարել է, որ կողմերի համար կարեւոր է խելամտորեն գործել և պահպանել երկխոսությունը: Նա հայտարարել է նաեւ, որ Թուրքիան ցանկանում է իր խաղաղարար ջանքերը պսակել Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի նախագահների հանդիպման կազմակերպմամբ»,- ասվում է թուրք նախագահի գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Պուտինն ու Էրդողանը հեռախոսային բանակցությունների ընթացքում քննարկել են ՌԴ-ի և Ուկրաինայի պատվիրակությունների հանդիպումը Ստամբուլում:
Էրդողանն Ուկրաինայում խաղաղության հաստատման հույս է հայտնել՝ կապված Ստամբուլում պատվիրակությունների միջեւ կայացած հանդիպման ընթացքի հետ:

The organization of a meeting between the presidents of Russia and Ukraine Vladimir Putin and Volodymyr Zelenskyy remains a priority for Turkey, Turkish President Recep Tayyip Erdogan said.
His remarks came on Friday during phone talks with the Russian leader.
"President Erdogan said it is important for the parties to act with common sense and maintain dialogue. He also said Turkey wants to crown its peace efforts by organizing a meeting between Russian and Ukrainian presidents Putin and Zelenskyy," the Turkish president's office said in a statement released.
Putin and Erdogan discussed a meeting between Russian and Ukrainian delegations in Istanbul during phone talks.
Erdogan expressed hope for peace in Ukraine due to the constructive course of the meeting of the delegations in Istanbul.