Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ, ՌԴ նախկին նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւն արտահայտվել է ԵՄ-ին անդամակցելու Ուկրաինայի ցանկության մասին, փոխանցում է «ՄԿ»-ն:
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկին, ով գլխավորում է պատվիրակությունը Կիեւի հետ բանակցություններում ռուսական, հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը դեմ չէ Ուկրաինայի՝ Եվրամիությանն անդամակցելու ցանկությանը։
Մեդվեդեւն իր Telegram ալիքում հաստատել է նաեւ, որ Ռուսաստանի դիրքորոշումն այս հարցում հայտնի է ուկրաինացիներին։ «Եթե նման ցանկություն կա, միացե՛ք, եթե այդպիսի պատիվ առաջարկված լիներ»,- ասել է նա։
Ընդ որում, քաղաքական գործիչը գրում է, որ Չեռնոգորիայի եւև Մակեդոնիայի հետ վերջին տարիների փորձը ցույց է տալիս, որ ԵՄ մուտքը տեղի է ունենում միայն ՆԱՏՕ-ի միջոցով, եւ Մոսկվայի եւ Կիևի վերջին պայմանավորվածությունների համաձայն՝ Ուկրաինան մտադիր է իրեն ոչ դաշինքային պետություն հռչակել եւ չմիանալ դաշինքին։
Ապա Մեդվեդեւը մի պատմություն է մեջբերել ոչ վաղ անցյալից՝ խոսքեր, որոնք վերագրվում են Վիկտոր Չեռնոմիրդինին, երբ նա դեսպան էր Ուկրաինայում: Հարցին, թե ե՞րբ է Ուկրաինան անդամակցելու ԵՄ-ին, Չեռնոմիրդինը պատասխանել էր. «Թուրքիայից անմիջապես հետո»: Իսկ հարցին, թե ե՞րբ է Թուրքիան մտնելու ԵՄ, նա պարզաբանել էր. «Երբեք»:

Заместитель председателя Совета Безопасности Российской Федерации, бывший президент РФ Дмитрий Медведев высказался по вопросу желания Украины вступить в ЕС, сообщает МК.
Ранее помощник президента РФ Владимир Мединский, возглавляющий российскую делегацию на переговорах с Киевом, заявил, что Россия не возражает против стремления Украины вступить в Европейский союз.
Медведев также подтвердил в своем Телеграм-канале, что позиция России по этому вопросу известна украинцам. «Если есть такое желание, вступайте, была бы честь предложена», - отметил он.
При этом политик пишет, что опыт последних лет с Черногорией и Македонией свидетельствует, что вход в ЕС происходит не иначе, как через НАТО, а по последним договоренностям между Москвой и Киевом, Украина намерена объявить себя внеблоковым государством и не вступать в альянс.
Следом Медведев привел историческую байку из недавнего прошлого - слова, которые приписывают Виктору Черномырдину, когда тот был послом на Украине. На вопрос о том, когда Украина вступит в ЕС, Черномырдин ответил: «Сразу после Турции». А на последующий вопрос о том, когда в ЕС вступит Турция он уточнил: «Никогда».