Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ, ՌԴ նախկին նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւն արտահայտվել է ԵՄ-ին անդամակցելու Ուկրաինայի ցանկության մասին, փոխանցում է «ՄԿ»-ն:
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահի օգնական Վլադիմիր Մեդինսկին, ով գլխավորում է պատվիրակությունը Կիեւի հետ բանակցություններում ռուսական, հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը դեմ չէ Ուկրաինայի՝ Եվրամիությանն անդամակցելու ցանկությանը։
Մեդվեդեւն իր Telegram ալիքում հաստատել է նաեւ, որ Ռուսաստանի դիրքորոշումն այս հարցում հայտնի է ուկրաինացիներին։ «Եթե նման ցանկություն կա, միացե՛ք, եթե այդպիսի պատիվ առաջարկված լիներ»,- ասել է նա։
Ընդ որում, քաղաքական գործիչը գրում է, որ Չեռնոգորիայի եւև Մակեդոնիայի հետ վերջին տարիների փորձը ցույց է տալիս, որ ԵՄ մուտքը տեղի է ունենում միայն ՆԱՏՕ-ի միջոցով, եւ Մոսկվայի եւ Կիևի վերջին պայմանավորվածությունների համաձայն՝ Ուկրաինան մտադիր է իրեն ոչ դաշինքային պետություն հռչակել եւ չմիանալ դաշինքին։
Ապա Մեդվեդեւը մի պատմություն է մեջբերել ոչ վաղ անցյալից՝ խոսքեր, որոնք վերագրվում են Վիկտոր Չեռնոմիրդինին, երբ նա դեսպան էր Ուկրաինայում: Հարցին, թե ե՞րբ է Ուկրաինան անդամակցելու ԵՄ-ին, Չեռնոմիրդինը պատասխանել էր. «Թուրքիայից անմիջապես հետո»: Իսկ հարցին, թե ե՞րբ է Թուրքիան մտնելու ԵՄ, նա պարզաբանել էր. «Երբեք»:

Dmitry Medvedev, Deputy Chairman of the Russian Security Council—and former President and PM of Russia—, spoke about Ukraine's desire to join the EU, MK reports.
Earlier, Russian presidential aide Vladimir Medinsky, who heads the Russian delegation at the talks with Ukraine, had said that Russia is not against Ukraine's desire to join the EU.
Medvedev also confirmed—in his Telegram channel—that Russia's position on this issue is known to the Ukrainians.
"If there is such a desire, join—if such an ‘honor’ were offered," he said.
At the same time, the Russian politician wrote that the track-record in recent years with Montenegro and North Macedonia shows that EU accession takes place only through NATO, and according to recent agreements between Moscow and Kyiv, Ukraine intends to declare itself a non-aligned state and not join NATO.
Medvedev then quoted a story from the recent past—words attributed to Viktor Chernomyrdin, when he was the Russian Ambassador to Ukraine.
To the question when Ukraine will join the EU, Chernomyrdin had responded: "Immediately after Turkey."